Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

Przewodnik turystyczny „Niezwykły Wawer"

  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz
Bookmark and Share
opublikowany: środa, 1 marca, 2017 - 10:47
Przewodnik turystyczny „Niezwykły Wawer"
Przewodnik turystyczny „Niezwykły Wawer" został opracowany i wydrukowany w ramach budżetu partycypacyjnego
Już okładka przewodnika uświadamia, że Wawer jest niezwykły. Zdobi ją fotografia lasu w pięknych jesiennych kolorach. W wydawnictwie tym znajdują się podstawowe wiadomości historyczne, dotyczące wawerskich osiedli. Z kolejnych stron przewodnika można wiele dowiedzieć się o miejscach w Wawrze niezwykłych, mających znaczenie historyczne, jak pomnik Janusza Korczaka w Marysinie, dawna elektrownia w Falenicy, radościańskie i anińskie wille, dawne kino ”Wrzos”, budynek kolejki wąskotorowej w Międzylesiu, „Murowanka” przy Płowieckiej, kościoły i nekropolie.

Odrębna część przewodnika poświęcona jest Mazowieckiemu Parkowi Krajobrazowemu, jego florze, z chronionym wawrzynkiem wilczełyko, lilią złotogłowem, gnidoszem królewskim i faunie z popielicą, czarnym bocianem. Można w nim znaleść także fotografie  innych obszarów leśnych, jak Las im. króla Jana III Sobieskiego, Las Olszyński, a także zbiorników wodnych jak Biały Ług i Jezioro Torfy, Morskie Oko, Czarny Staw.

Przewodnik zachęca do wycieczek po Wawrze, prezentując szlaki piesze, rowerowe, biegowe – zaprojektowane tak, aby ich początki były zsynchronizowane z trasami miejskiej komunikacji.

Odrębny rozdział autorzy poświęcili Wiśle, która odgrywała przed laty nie mniejszą rolę w rozwoju Wawra niż dawne trakty drogowe. Także tereny nadwiślańskie są atrakcyjne turystycznie i rekreacyjnie ze względu na interesującą roślinność (aż 180 gatunków występujących tylko w międzywalu), ptactwo z rybitwą, czaplą, gągołem, czajką, wydrzykiem, zwierzęta reprezentowane choćby przez borsuka czy bobra.

Walory przyrodnicze Wawra podkreślają fotografie umieszczone na mapie turystycznej. Zaznaczono na niej, oprócz sieci wawerskich dróg, szlaki rowerowe o różnym stopniu trudności, bardzo dobrze opisane, piesze i biegowe, z zachowaniem historycznych nazw osiedli (dawniej wsi), takich jak Julianów, Orzechówek, Karolew, Zatrzebie, o których napływowi mieszkańcy Wawra nie mają pojęcia. Mapa ma poręczny format, łatwo ją zmieścić w kieszeni nawet koszuli.

Bezpłatny przewodnik moża uzyskać w Urzędzie Dzielnicy Wawer, ul. Żegańska 1, wydział promocji kultury i sportu, pokój 307.