Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów

  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz
Bookmark and Share
opublikowany: wtorek, 11 lipca, 2017 - 09:36
Pomnik ofiar zbrodni dokonanej na obywatelach polskich na Kresach przez OUN-UPA w Warszawie. Wikipedia
Warszawa, 11 lipca 2017

Msza św. w kościele wojskowym w Rembertowie rozpocznie we wtorek 11 lipca, o 9.00, centralne uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa, dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej na terenie województw południowo–wschodnich w latach 1942–1947.

Uroczystościom na Skwerze Wołyńskim przy ul. Gdańskiej w Warszawie towarzyszyć będzie asysta honorowa Wojska Polskiego i Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. O 12.00 odbędzie się tam Apel Pamięci.  

W ramach obchodów, przygotowanych przez Instytut Pamięci Narodowej wraz z Urzędem do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, przy współpracy Stowarzyszenia Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów oraz Zarządu Okręgu Wołyńskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, zostanie też odsłonięta tablica informacyjna przy pomniku Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Zaplanowano także ceremonię składania wieńców i wiązanek kwiatów przy pomniku Ofiar Ludobójstwa i pomniku 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Uroczystość uzupełni prezentacja plenerowej wystawy IPN „Wołyń 1943. Wołają z grobów których nie ma".

Obchody poświęcone upamiętnieniu ofiar UPA trwają w całym kraju. Już w niedzielę, 9 lipca, o 13.00 spod Grobu Nieznanego Żołnierza na ulice Warszawy wyruszył Marsz Kresowy, w którym przeszli przedstawiciele środowisk kresowych i patriotycznych z całego kraju. Marsz zakończył się pod Katedrą Polową Wojska Polskiego przy ul. Długiej.

O 14.15 odprawiona została msza w Katedrze Polowej w intencji Ofiar Ludobójstwa, a o 15.30 pod pomnikiem Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich odbył się koncert kresowy.

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza do Centrum Edukacyjnego im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia”, gdzie 11 i 12 lipca, o godz. 18.00, będzie można obejrzeć wyjątkowy spektakl „Ballada o Wołyniu” Teatru Nie Teraz z Tarnowa (więcej o spektaklu).

W tym samym miejscu od 11 lipca do 12 sierpnia prezentowana będzie instalacja Moniki Duliasz, absolwentki Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, poświęcona Zbrodni Wołyńskiej. Wernisaż odbędzie się 12 lipca, o godzinie 17.30 (więcej o wystawie).

W 74. rocznicę „krwawej niedzieli” gdański oddział IPN zaprasza na wystawę „Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma”, którą od 10 do 31 lipca można oglądać przed siedzibą oddziału przy al. Grunwaldzkiej 216 w Gdańsku. Wystawa ta od 1 do 21 lipca jest prezentowana także w Przemyślu.

Lubelski IPN organizuje w swojej siedzibie (ul. Wodopojna 2) konferencję popularnonaukową „Ludobójstwo na Wołyniu – 74 lata później”, która odbędzie się 12 lipca 2017, o godz. 17.00. Konferencji towarzyszy wystawa „Niedokończone msze wołyńskie”

Polecamy portal edukacyjny IPN www.zbrodniawolynska.pl

Więcej http://edukacja.warszawa.pl/kalendarium/14855-narodowy-dzien-pamieci-ofi...

Źródło informacji: