Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

Absolwenci warszawskich liceów wśród laureatów EUCYS 2017 - europejskiego konkursu dla młodych naukowców

  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz
Bookmark and Share
opublikowany: środa, 11 października, 2017 - 09:12
Młodzi Polacy w tegorocznej edycji Konkursu Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców – European Union Contest for Young Scientists (EUCYS) osiągnęli duże sukcesy. Tegoroczna finałowa gala konkursu odbyła się 26 września 2017 r. w Tallinie. Konkurs jest organizowany przez Komisję Europejską od 1989 roku, jego celem jest zachęcenie młodych ludzi do rozwijania zainteresowań oraz rozpoczęcia kariery naukowej.

W tym roku do finału EUCYS zgłoszono 89 projektów z 38 krajów. Polskę reprezentowało trzech laureatów rodzimej edycji konkursu, którą co roku organizuje Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci: Kamil Humański ze Szczecina, oraz dwaj absolwenci warszawskich liceów: Aleksander Kostrzewa - LO im. K. Hoffmanowej (obecnie student Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego) i Adam Klukowski – LO im. S. Staszica (obecnie studiujący w Oksfordzie).

 K. Humański – laureat drugiej nagrody całego Konkursu - zaprezentował projekt "Różnorodność szkarłupni środkowego ordowiku – młodszego syluru Siljansringen (Szwecja)". W konkursie dostrzeżony został także Aleksander Kostrzewa, który otrzymał drugą nagrodę Joint Research Center (JRC) Prize. JRC jest Dyrekcją Generalną Komisji Europejskiej, w skład której wchodzi siedem instytutów naukowych z pięciu państw UE (Belgii, Niemiec, Włoch, Holandii i Hiszpanii). W nagrodę Kostrzewa wygrał pobyt w instytucie Ispra we Włoszech. A. Kostrzewa przygotował projekt "Porównywanie umiejętności uczenia się i zapamiętywania wśród naczelnych z użyciem platform interaktywnych na terenie Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego”. Trzeciego z polskich reprezentantów - matematyka Adama Piotra Klukowskiego (projekt "Wielomiany z podłogami") nagrodziła firma Wolfram Research. Otrzymał roczną licencję na pomocne w badaniach programy komputerowe „Mathematica” oraz „WolframAlphaPro”.

Młodzi naukowcy z Polski biorą udział w konkursie od 1995 roku. W tym czasie międzynarodowe jury nagrodziło już 37 projektów z naszego kraju. Dotychczas (wliczając w to tegoroczne nagrody) Polacy zdobyli 25 nagród głównych i 28 dodatkowych Dorównuje nam Wielka Brytania, a więcej nagród zdobywają tylko młodzi Niemcy. Laureaci konkursu to dziś wyróżniający się studenci, doktoranci i młodzi pracownicy naukowi.

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym, a szczególnie warszawskim laureatom, dziękujemy też ich nauczycielom w liceach Hoffmanowej i Staszica. Liczymy, że swoje kolejne prace badawcze młodzi naukowcy również będą prowadzili w Warszawie.