Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

Święto dziedzictwa kulturowego Europy

  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz
Bookmark and Share
opublikowany: poniedziałek, 14 maja, 2018 - 08:58
zdj. B.Lipiec
Debaty, spotkania, koncerty i pikniki.

Co wspólnego mają Wieża Eiffla, Wielkie Jeziora Mazurskie, Mona Lisa, IX Symfonia Beethovena i Old Amsterdam? To nasze europejskie dziedzictwo kulturowe. W 2018 r. w całej UE świętujemy jego różnorodność. Również tegoroczne obchody Dnia Europy (9 maja) odbędą się pod hasłem „Nasze dziedzictwo: tu przeszłość spotyka się z przyszłością”. W Polsce świętować będziemy 9 i 12 maja - w wielu miastach odbędą się debaty, spotkania, koncerty i pikniki.

 

PRZEBIEG OBCHODÓW DNIA EUROPY W WARSZAWIE

Podobnie, jak w innych krajach UE, także w Polsce tysiące osób weźmie udział w szeregu wydarzeń organizowanych z okazji święta Europy. W Warszawie odbędą się dwa główne wydarzenia:

  • Dzień Otwarty - 9 maja br. (wtorek), w godzinach 11.30 – 14.30, przed siedzibą Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, na ul. Jasnej 14/16a w Warszawie, odbędzie się Dzień Otwarty. Mieszkańcy Warszawy będą mogli dowiedzieć się więcej na temat dziedzictwa kulturowego zjednoczonej Europy, a także wziąć udział w zaplanowanych w tym dniu aktywnościach – mieszkańcy Warszawy będą mogli spróbować koktajli owocowo-warzywnych, których smaki kojarzą się z danymi krajami UE, wybrać się w podróż po europejskich ikonach architektury dzięki fotobudce z green boxem, a także wziąć udział w tanecznym Flash Mobie, w którym jako podkład muzyczny wykorzystana zostanie „Oda do Radości” – oficjalny hymn Unii Europejskiej.
  • Miasteczko Europejskie - 12 maja br. (sobota) w godzinach 10.00 – 15.00 na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, otwarte będzie Miasteczko Europejskie. Podczas rodzinnego pikniku europejskiego, mieszkańcy stolicy oraz goście spoza Warszawy będą mogli pogłębić swoją wiedzę na tematy europejskie i jednocześnie miło i rodzinne spędzić majowy weekend.

Działania informacyjne, animacje i konkursy prowadzone w namiotach Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej będą nawiązywać do dziedzictwa kulturowego. W namiocie informacyjnym Komisji Europejskiej będzie można uzyskać informacje na temat obchodów Roku Dziedzictwa Kulturowego, które odbywają się w całej Unii Europejskiej oraz możliwości pracy, studiowania i podróżowania, które dają zdobycze Jednolitego Rynku.

Nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszych i całych rodzin. Młodzież i dzieci razem z rodzicami będą mogli sprawdzić swoją wiedzę o naszym polskim, a także europejskim dziedzictwie kulturowym, startując w teleturnieju „Gra o Dziedzictwo”. Za pomocą drukarek 3D będzie można rozwinąć swoje umiejętności rzemieślnicze i wykonać własną wersję najbardziej znanych obiektów kultury europejskiej. Goście odwiedzający Miasteczko Europejskie będą mogli sprawdzić swoją kreatywność i przy pomocy szablonów z ludowymi wzorami łowickimi i kurpiowskimi stworzyć swoje własne dzieło sztuki na bawełnianych T-shirtach. W Miasteczku Europejskim będzie można także zobaczyć i zagłosować na najlepszy film na temat dziedzictwa kulturowego przygotowany przez młodych youtuberów, biorących udział w konkursie „EuropeForCulture Challenge”. W Miasteczku Europejskim odbędzie się też finał konkursu. Na filmy można głosować już od początku maja na stronie www.euculturechallenge.pl (link is external)

Więcej informacji na temat ERDK

Źródło informacji: