Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

Nominacja do Nagrody im. Ireny Sendlerowej dla nauczyciela z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego nr 4

  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz
Bookmark and Share
opublikowany: poniedziałek, 5 listopada, 2018 - 11:04
26 października 2018 r. w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN odbyła się gala ceremonia wręczenia Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”.

Nagroda jest kierowana do nauczycieli, którzy uczą i wychowują w duchu tolerancji i poszanowania innych ludzi. Nominowanych do nagrody zostało 11 osób z całej Polski. Jedną z nich był wychowawca i nauczyciel Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego nr 4 w Warszawie, Marcin Kostyra. Laureatem został Mirosław Skrzypczyk ze Szczekocina.

Praca Marcina Kostyry została dostrzeżona przez Kapitułę dzięki działaniu na rzecz młodzieży wykluczanej społecznie w ramach działalności Teatru Moralnego Niepokoju i realizacji spektaklu pt. „Chcę żyć”, dedykowanemu 14-letniemu Kacprowi, który odebrał sobie życie z powodu, że był poniżany za wygląd i styl bycia. „Chcę żyć" - jest naszym protestem przeciwko wykluczeniu i nietolerancji i jednocześnie manifest walki o godne życie. Wychowankowie placówki w symboliczny sposób stanęli w obronie osób dyskryminowanych.

Do Nagrody im Ireny Sendlerowej Marcina Kostyrę rekomendowała Pani prof. Ewa Nowak z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Pani dr Magdalena Hasiuk z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk.

Dla MOW nr 4 jest to druga nominacja do tej zaszczytnej nagrody. W 2015 roku nominowana była  nauczycielka p. Olga Gronowska-Pszczoła.

Nagroda im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata” przyznawana jest corocznie przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Dzieci Holokaustu. Fundatorami nagrody głównej są Edukacyjna Fundacja im. prof. R. Czerneckiego, Fundacja Signum. Program wspierają finansowo Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie, program Szkoła Ucząca Się i darczyńcy indywidualni. Patronat honorowy nad ceremonią objął Rzecznik Praw Obywatelskich

 Zdjęcia z ceremonii: Alicja Szulc

Źródło informacji: