Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

„Uniwersytet Sukcesu” - Youtuberka, blogerka czy może programistka?

  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz
Bookmark and Share
opublikowany: czwartek, 11 lipca, 2019 - 10:48
zaktualizowany: poniedziałek, 26 sierpnia, 2019 - 11:40
Uniwersytet Sukcesu
„Uniwersytet Sukcesu” wspiera podopieczne domów dziecka i placówek opiekuńczo-wychowawczych, ale także dziewczęta będące w trudnej sytuacji życiowej i materialnej ułatwiając im start zawodowy.

Youtuberka, blogerka czy może programistka? Pilotażowa edycja ogólnopolskiego programu „Uniwersytet Sukcesu” ułatwi dziewczętom w wieku 17-24 lata wejście na rynek pracy.  Po Białystoku i Krakowie 5-dniowy turnus szkoleniowy rusza 15 lipca w Warszawie w przyjaznych wnętrzach Google for Startups przy placu Konesera.

Do udziału w ogólnopolskim programie zgłosiło się ponad 200 osób z całej Polski. Będą miały okazję bezpłatnie rozwijać swoje kompetencje w zakresie nowych technologii, a najbardziej zmotywowane mają szansę na staże zawodowe i wyjazd do Kampusu Google w Madrycie lub Londynie. Pierwsze turnusy odbyły się w Białymstoku i Krakowie, kolejne odbędą się w Gdyni i  Warszawie - organizator zapewnia transport, nocleg i wyżywienie. W projekt zaangażowane są m.in. Facebook, Google for Startups, Nationale-Nederlanden, Dentsu  czy Kancelaria Prawna SSW Pragmatic Solutions, Roche, Unicef, Sukces Pisany Szminką, Szkoła Gestalt. 

Realizację projektu poprzedziło badanie społeczne przeprowadzone wśród wychowanek domów dziecka w wieku 15-19 lat, które wykazało, że większość z nich ma bardzo zawężone wyobrażenia na temat swoich planów zawodowych. Wszystkie były zgodne, że udział w kursach zawodowych jest ważny i że warto w nich uczestniczyć, by poznać swoje możliwości, posłuchać ekspertów i stworzyć szansę lepszego startu zawodowego.  

– Od początku zdawaliśmy sobie sprawę, jak trudny, ale też jak bardzo potrzebny jest ten projekt. Wychowankowie domów dziecka bardzo często po osiągnięciu pełnoletności są pozostawieni sami sobie, znacznie trudniej niż innym dzieciom jest im także zdobyć wykształcenie. Nasz cel jest prosty – pomoc najbardziej uzdolnionym i chętnym do nauki dziewczętom. Skala potrzeb jest ogromna, ale wierzę, że dzięki zaangażowaniu tak prestiżowych partnerów uda się choć w części je spełnić. Zapraszamy do udziału w projekcie także dziewczęta mierzące się z trudną sytuacją życiową czy ekonomiczną, dla których udział w „Uniwersytecie Sukcesu” być może byłby szansą i motywacją na rozpoczęcie nowego życia  – mówi Jowita Michalska, Prezes Fundacji Digital University

 „Uniwersytet Sukcesu” składa się z kilku etapów.  
Pierwszy to tygodniowe turnusy szkoleniowe z nowych technologii „Akademia Blogerki”, „Akademia Youtuberki” oraz „Akademia Programistki”, plus wsparcie mentorskie, warsztaty doradztwa zawodowego, podstaw prawa oraz cykl szkoleń miękkich. Uznaliśmy, że właśnie te kierunki mogą okazać się najbardziej interesujące dla młodych dziewcząt, dla których świat Internetu i mediów społecznościowych jest środowiskiem naturalnym – mówi Elżbieta Wojciechowska, Dyrektor Programowa Fundacji Digital University. 

Na uczestniczki w Warszawie czekają m.in. warsztaty integracyjne (Szkoła Gestalt), warsztaty stylizacji ubioru połączone z sesją fotograficzną, warsztaty Design Thinking (Google), warsztaty pt. „Jak uruchomić działalność gospodarczą i nie utonąć w gąszczu przepisów”, warsztaty dotyczące cyberbezpieczeństwa, mediów społecznościowych i obecności w sieci, warsztaty z doradztwa zawodowego, a także konkretne tematy z zakresu Akademii Blogerki, Programistki, Youtuberki (Dentsu). Bogaty panel poświęcony social mediom, influencerom i blogerom, współpracy z nimi z perspektywy klienta, domu mediowego zrealizują trenerzy z Roche. Nie zabraknie warsztatów dotyczących budowania własnej wartości, zmiany negatywnych przekonań i słuchania własnego …brzucha (Sukces Pisany Szminką).

Drugi etap to kilkudniowe spotkania motywacyjne z przedstawicielami firm partnerskich (włącznie z zajęciami z zakresu nowych technologii i trzech Akademii - Programistki, Blogerki, YouTuberki), m.in. Nationale-Nederlanden, Google, Facebook czy DentsuAegis Network. Chcemy pomóc tym dziewczętom, które zasługują na dobry start w dorosłe życie. Ich dotychczasowe doświadczenia zazwyczaj są bardzo trudne, z drugiej strony jest to grupa młodych, ambitnych dziewcząt, które chcą wiele osiągnąć. Chcemy mieć choć mały udział w tym, by odmienić ich los i wzmocnić ich kompetencje zarówno w zakresie nowych technologii, jak również umiejętności miękkich – mówi Marta Pokutycka-Mądrala, Dyrektor Komunikacji Korporacyjnej Nationale-Nederlanden.  Dzięki partnerom uczestniczki „Uniwersytetu Sukcesu” poznają, m.in. case studies różnych projektów, a także skorzystają z indywidualnych konsultacji z reprezentantami działów marketingu, HR czy sprzedaży. Przy wsparciu mentorów, określą swoje predyspozycje i nauczą się jak dobrze przejść przez  proces rekrutacyjny. 

Dane dotyczące podopiecznych domów dziecka wchodzących w dorosłość są zatrważające. Z badania NIK wynika, że spośród próby blisko tysiąca wychowanków, którzy podjęli próbę usamodzielnienia, prawie ¼ korzystała ze świadczeń pomocy społecznej, a 31 proc. zarejestrowało się w powiatowych urzędach pracy. Jednocześnie 14 proc. przerwało proces usamodzielnienia. Raport wykazał, że obecny system wsparcia oferuje jedynie doraźnie i minimalne wsparcie. Niezbędna jest pomoc chociażby w zdobywaniu kwalifikacji zawodowych i podjęciu zatrudnienia.  

Informacji na temat projektu udziela Ewa Konopko – project manager: ewa.konopko@digitaluniversity.pl 

turnus szkoleniowy w Warszawie:
15-19.07.19, od 9:30 do 18:30
Google for Startups Plac Konesera 10, 03-736 Warszawa

pozostałe turnusy szkoleniowe:
22-26.07.07.2019 – Gdynia


Organizator: Fundacja Digital University  
Działa od 2014 r. Zajmuje się szeroko pojętą edukacją w zakresie nowych technologii oraz kapitału społecznego. Wspiera rozwój umiejętności i kompetencji cyfrowych zgodnie z najnowszymi światowymi trendami technologicznymi.