Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

Medale polskich uczniów na Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej (IPhO 2019)

  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz
Bookmark and Share
opublikowany: czwartek, 18 lipca, 2019 - 14:39
zaktualizowany: poniedziałek, 22 lipca, 2019 - 11:29
Medale polskich uczniów na Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej (IPhO 2019)
4 medale, srebrny i 3 brązowe, zdobyli polscy uczniowie na 50. Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej (IPhO 2019), która w tym roku odbyła się w Izraelu (Tel Aviv, 7-15 lipca br.).

W zawodach wzięło udział łącznie 363 uczniów z 78 krajów.

Polska reprezentacja to laureaci pierwszych pięciu miejsc krajowej Olimpiady Fizycznej 2018/2019. Przed wyjazdem na zawody międzynarodowe uczniowie uczestniczyli w obozie przygotowawczym, zorganizowanym na Wydziale Fizyki UW, podczas którego poznawali przyrządy i techniki przydatne w rozwiązywaniu zadań doświadczalnych, rozwiązywali zadania teoretyczne oraz uzupełniali wiadomości z zakresu nieobjętego polską podstawą programową. 

Najlepszy wynik spośród polskich uczniów uzyskał Tomasz Ślusarczyk z V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, który zdobył srebrny medal. Brązowe krążki przypadły w udziale: Juliuszowi Baneckiemu (Gdańskie Liceum Autonomiczne), Piotrowi Sawickiemu (XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie) oraz Jakubowi Wornbardowi (XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie). Ostatni z polskich reprezentantów, Adam Wątroba (IV Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Rzeszowie), otrzymał wyróżnienie. Opiekunami polskiej drużyny byli: dr Jacek Jasiak i prof. Jan Mostowski.

Podczas zawodów uczniowie rozwiązywali trzy zadania teoretyczne i dwa doświadczalne. Za każde można było uzyskać do 10 punktów. Rozwiązania zadań były oceniane przez osoby wyznaczone przez organizatorów oraz przez opiekunów z poszczególnych krajów. 

Koszty obozu przygotowawczego oraz udziału w zawodach międzynarodowych zostały pokryte z  dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz ze środków Polskiego Towarzystwa Fizycznego.
W przyszłym roku 51. Międzynarodowa Olimpiada Fizyczna odbędzie się na Litwie.

Gratulujemy!

Źródło informacji: