Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

Konferencja "Eduwarszawa.pl dziś i jutro"

  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz
Bookmark and Share
opublikowany: wtorek, 9 lutego, 2021 - 08:55
zaktualizowany: czwartek, 25 lutego, 2021 - 10:22
" "

Wspieramy warszawskich uczniów i ich rodziny. Od dziś dzieci i nastolatki, które mają konto w Eduwarszawa.pl, mogą korzystać, wraz z rodzicami na prywatnych urządzeniach w domu, z klasycznych aplikacji najnowszej wersji pakietu Office oraz systemu operacyjnego Windows 10 Pro.

10 lutego br. odbyła się konferencja online „Eduwarszawa.pl dziś i jutro” na temat pracy zdalnej i wykorzystywania narzędzi cyfrowych w warszawskich placówkach oświatowych. W konferencji udział wzięli Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy, dyrektorzy i nauczyciele szkół i placówek, przedstawiciele Microsoft Poland, Młodzieżowej Rady Warszawy, Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń oraz zespołu wdrożeniowego Eduwarszawy.pl. Spotkanie oglądało prawie 700 osób – bardzo Państwu dziękujemy za tak duże zainteresowanie tematem.

W programie znalazły się informacje o:

  • projekcie Eduwarszawa.pl i ofercie szkoleniowej dla dyrektorów i nauczycieli warszawskich placówek oświatowych,
  • doświadczeniach z nauki zdalnej dyrektorów szkół i nauczycieli,
  • praktycznych nowościach w rozwiązaniach „Microsoft dla szkół”,
  • wynikach ankiety na temat zdalnego nauczania, przeprowadzonej wśród warszawskich uczniów przez Młodzieżową Radę Warszawy.

Na pytanie „Czy każdy powinien być informatykiem?” próbował odpowiedzieć w krótkim wykładzie nasz gość specjalny - Michał Jaworski, dyrektor Strategii Technologicznej Microsoft.

Wybuch pandemii, a w konsekwencji zamykanie szkół na całym świecie, wywołał konieczność wypracowania nowego – zdalnego - sposobu nauczania, zapewnianiającego ciągłość edukacji dzieci i młodzieży. Dla wielu szkół, prowadzenie nauki zdalnej niemal z dnia na dzień, stało się dużym wyzwaniem. Problemy dotyczyły zarówno nauczycieli, rodziców jak i uczniów. W minionym roku szkolnym z 38 tygodni nauki, 15 tygodni była to nauka zdalna. A w obecnym - od września do dziś - uczniowie spędzili przed monitorami kolejnych 13 tygodni nauki. W Warszawie – dzięki Eduwarszawie.pl - staramy się sprostać tym wyzwaniom. To jednolite, bezpieczne i wygodne, cyfrowe środowisko nauki i pracy dla nauczycieli oraz uczniów.

- Chcemy, aby wszyscy warszawscy uczniowie mogli korzystać w pełni z narzędzi, jakie oferuje Eduwarszawa i Microsoft 365 (plan A3). Dlatego, od dziś każdy uczeń, który jest w Eduwarszawa.pl, może zainstalować klasyczne aplikacje pakietu Office: Word, Excel, PowerPoint, Outlook, Publisher i Access w najnowszej wersji na 15 urządzeniach prywatnych - 5 komputerach, 5 tabletach, 5 smartfonach oraz system operacyjny Windows 10 Pro na jednym komputerze domowym. Tym samym wspieramy warszawskie rodziny – mówi Renata Kaznowska, wiceprezydent stolicy i dodaje - Prace nad cyfryzacją warszawskiej oświaty zaczęliśmy na długo przed wybuchem pandemii. Dziś wiemy już, że edukacja stacjonarna będzie inna. Zmieniliśmy metody i narzędzia pracy. Zmieniliśmy się też i my sami. Platforma będzie służyć warszawskiej oświacie również po opanowaniu pandemii. A to, czego nauczyliśmy się do tej pory, będziemy wykorzystywać w przyszłości. Zapraszam kolejne szkoły do przyłączania się do Eduwarszawa.pl, bo przyszłość tworzymy już dziś - razem.

Plan na cyfryzację stołecznej oświaty

Idea stworzenia ogólnodostępnego, cyfrowego środowiska pracy dla nauczycieli i uczniów zrodziła się w stolicy trzy lata temu, a więc na długo przed wybuchem pandemii. Wdrożenie pomysłu poprzedzić musiało ukończenie budowy łączy światłowodowych do prawie wszystkich szkół oraz budowa lub modernizacja wewnętrznych sieci informatycznych w budynkach szkolnych. Potem ruszyły poszukiwania narzędzia i firmy wdrożeniowej, która byłaby w stanie zmierzyć się z tak ambitnym zadaniem. Po wyłonieniu wykonawcy, budowanie platformy, zakładanie kont szkolenia rozpoczęliśmy pilotażem w maju 2020 r. Wiosną powstały konta dla 13 tys. uczniów i 1,3 tys. nauczycieli z 22 szkół.

Luty 2021 r.: 180 000 kont użytkowników w Eduwarszawa.pl

Obecnie jest to jedno z największych europejskich wdrożeń IT w oświacie. Przy tego typu skali przedsięwzięcia wiele realizowanych zadań – z uwagi na ich złożoność – trzeba rozwiązać na nowo. Projekt ten to nie tylko zakup technologii i wyposażenie w konta docelowo ponad 200 tysięcy uczniów i ponad 30 tysięcy nauczycieli, ale także ogromna szansa dla Warszawy i całego środowiska oświatowego stolicy na stworzenie jednolitego środowiska informatycznego.

Teraz, w Eduwarszawa.pl mamy 180 tys. użytkowników, w tym 130 tys. uczniów, 50 tys. nauczycieli i innych pracowników oświaty. Część z nich pracuje już na licencjach Microsoft 365 A3, część jeszcze na Office 365 A1. Utrzymanie i rozwój platformy wymaga zaangażowania i pracy specjalistów z ratusza, dzielnic, szkół i przedszkoli, koordynatorów i administratorów, specjalistów z Microsoft i eksperckich partnerów. Dzięki zasobom szkoleniowym naszej samorządowej placówki doskonalenia WCIES w trakcie 9 miesięcy przeszkoliliśmy ponad 8,2 tys. nauczycieli.

Licencja Microsoft 365 A3 – korzyści dla ucznia i jego rodziny

Licencja Microsoft 365 A3 w odróżnieniu od licencji Office 365 A1 to m.in. wygodne korzystanie z klasycznych aplikacji pakietu Office w najnowszej wersji: Word, Excel, PowerPoint, Outlook, Publisher i Access zainstalowanych na 15 prywatnych urządzeniach - 5 komputerach, 5 tabletach i 5 smartfonach w domu każdego warszawskiego ucznia, którego zaprosiliśmy do Eduwarszawa.pl.

Dzięki temu np. praca nad dokumentami może odbywać się w większym zakresie w trybie offline, czyli nie jest uzależniona od dostępnego łącza internetowego. Oczywiście część funkcjonalności jak OneDrive lub spotkania w MS Teams nadal wymagają dostępu do Internetu. Jednak, w przypadku Warszawy, licencja Microsoft 365 A3 to również standaryzacja systemu operacyjnego, dzięki czemu uczniom przysługuje również prawo do instalacji systemu Windows 10 Pro na swoim komputerze.

Link do nagrania z konferencji: https://web.microsoftstream.com/video/e3596813-aab5-48c6-9219-f9e073529c27