Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

Dzieci już wiedzą: komunikacja jest ekologiczna

  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz
Bookmark and Share
opublikowany: wtorek, 7 sierpnia, 2018 - 11:21
http://ztm.waw.pl/?c=701&l=1
Uczniowie warszawskich szkół podstawowych w minionym roku szkolnym uczestniczyli w zajęciach „Nasza wspólna sprawa – ekologiczna Warszawa”. Od września rusza kolejna edycja programu, tym razem skierowana również do uczniów szkół położonych na terenie aglomeracji.

Dzieci już wiedzą: komunikacja jest ekologiczna. Program ruszył we wrześniu 2017 roku. Na początku roku szkolnego pogoda dopisywała, więc Zarząd Transportu Miejskiego wraz z Miejskimi Zakładami Autobusowymi oraz Lasami Miejskimi Warszawa, w dniach od 25 do 29 września 2017 r. przeprowadził cykl zajęć edukacyjnych z uczniami z klas I-III szkół podstawowych na świeżym powietrzu.


Do Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Lasów Miejskich w Powsinie przyjechało prawie 550 uczestników warsztatów. Już droga na zajęcia była pierwszą częścią lekcji, bo uczniów przywoziły specjalnie do tego celu przeznaczone autobusy komunikacji miejskiej.


W pierwszej części dzieci poznawały: działanie elektrycznego autobusu, zasady bezpiecznego podróżowania komunikacją miejską, zasady kasowania biletów. Następnie uczniowie spacerowali po Lesie Kabackim. W tym czasie mieli okazję z bliska przyjrzeć się florze i faunie stołecznej przyrody, i posłuchać pracowników Lasów Miejskich. Od października w nieco zmienionej formule spotykaliśmy się z uczniami w szkołach. Ogółem w zajęciach uczestniczyło około 2,5 tysiąca uczniów z ponad 140 klas z warszawskich szkół podstawowych. Pierwszy blok zajęć odbywał się w salach klasowych. Pracownicy ZTM omawiali z dziećmi podstawowe zasady bezpiecznego podróżowania Warszawskim Transportem Publicznym, jego zalety, środki komunikacji miejskiej i informacje na temat właściwego zachowania w trakcie podróży.


Uczniowie warszawskich szkół podstawowych w minionym roku szkolnym uczestniczyli w zajęciach „Nasza wspólna sprawa – ekologiczna Warszawa”. Od września rusza kolejna edycja programu, tym razem skierowana również do uczniów szkół położonych na terenie aglomeracji.


MIESIĘCZNIK ZARZĄDU TRANSPOR TU MIEJSKIEGO
Integralną częścią zajęć były projekcje odcinków serialu „Pan Bilecik uczy” (można je pobrać ze strony www.ztm.waw.pl). Uczniowie dowiedzieli się m.in., co można przeczytać na przystanku, po co maluje się na nich
żółte linie, dlaczego warto trzymać się poręczy w czasie podróży, czy wolno jeść w autobusie i jak się zachować w sytuacjach nadzwyczajnych? W drugiej części zajęć kierowcy MZA opowiadali uczniom o ekologicznych środkach transportu publicznego. Dzieci poznawały tajemnice „elektryka”, zaparkowanego na szkolnym dziedzińcu i mogły obejrzeć różne, na co dzień niedostępne zakamarki pojazdu – komorę silnika, pantograf i baterie elektryczne.


Uzupełnieniem programu „Nasza wspólna sprawa – ekologiczna Warszawa” były zajęcia zorganizowane w ramach obchodów Dnia Ziemi w dniach 16-18 i 20 kwietnia 2018 r. na parkingu Parkuj i Jedź przy ulicy Połczyńskiej. Wzięło w nich udział około 400 uczniów ze szkół podstawowych. Próbując dotrzeć do jak największej liczby dzieci, postawiliśmy też na nowe technologie. Każdy chętny mógł na swoim smartfonie lub tablecie zainstalować grę edukacyjną „Ekobus” i wcielić się w kierowcę warszawskiego autobusu miejskiego. W trakcie jazdy należało udzielać odpowiedzi na zadane pytania, zdobywając przy tym punkty.

Cykl zajęć będzie rozwijany w nowym roku szkolnym. Od września w zajęciach będą mogli wziąć udział uczniowie szkół aglomeracji warszawskiej.


Program „Nasza wspólna sprawa – ekologiczna Warszawa” współfinansowany jest ze środków budżetowych m.st. Warszawy, pochodzących m.in. z opłat za korzystanie ze środowiska.

www.wtp.waw.pl

 

Źródło informacji: