Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

FINAŁ 9. edycji Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha

  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz
Bookmark and Share
opublikowany: czwartek, 27 lutego, 2020 - 09:00
zaktualizowany: poniedziałek, 2 marca, 2020 - 10:55
FINAŁ 9. edycji Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha
25 lutego br. w siedzibie Bosch w Warszawie odbyła się gala finałowa 9. edycji Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha.

Pierwsze miejsce w konkursie na wynalazek zajął czujnik wyprzedzania roweru autorstwa zespołu „KECOG” z Podstawowej Szkoły nr 355 im. Jana Wedla w Warszawie. Urządzenie ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa rowerzystów na drogach.

Zadaniem uczniów, którzy dostali się do ścisłego finału było przygotowanie prototypów zgłoszonych wynalazków. Pod koniec stycznia br. jury składające się z przedstawicieli Politechniki Warszawskiej, studenckich kół naukowych działających przy uczelni, partnerów merytorycznych, przedstawicieli mediów wyłoniło laureatów warszawskiego konkursu organizowanego w ramach 9. edycji „Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha”. Ocenie podlegały takie kryteria jak: niskie koszty realizacji, możliwość powszechnego użycia oraz wpływ urządzenia na środowisko naturalne.

Projekty nagrodzone w Warszawie:

I miejsce – czujnik wyprzedzania dla rowerzysty montowany pod siodełkiem ma za zadanie ostrzegać dźwiękowo cyklistę o zbliżającym się do niego pojeździe. Urządzenie o zasięgu 3 metrów składa się m.in. z mikrokontrolera Arduino, cyfrowego czujnika ultradźwiękowego oraz kodu sterującego C++ oraz diod ostrzegawczych na lewej manetce kierownicy. Zdaniem autora pomysłu rozwiązanie można wykorzystać z powodzeniem również w hulajnogach, które w ostatnim czasie cieszą się dużą popularnością. Wielokrotnie byłem wyprzedzany w momencie, gdy kompletnie się tego nie spodziewałem. Czasem było o włos od wypadku, a mój wynalazek pozwala uniknąć takich zdarzeń – wyjaśnia zwycięzca Michał Gocławski ze Szkoły Podstawowej nr 355 im. Jana Wedla w Warszawie. – Na naszych ulicach przybywa również w szybkim tempie nie emitujących żadnych dźwięków aut elektrycznych i hybrydowych, więc w mojej ocenie zagrożenie dostrzeżone przez Michała będzie narastać. Cieszę się bardzo, że jury konkursu na wynalazek doceniło jego pomysł  – dodałaAgnieszka Malarska, nauczycielka Michała.

II miejsceLecak, czyli autonomiczny plecak wyposażony w panel fotowoliczny zasilający kierunkowskazy. Plecak posiada strzałki ledowe – uprzedzające innych uczestników ruchu drogowego o zamiarach rowerzysty. Nagrodę otrzymał Kacper Kultys ze Szkoły Podstawowej nr 360 w Warszawie. Lecak otrzymał również nagrodę specjalną, przyznawaną przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, za najlepszy prototyp wynalazku.

III miejsceSygnalizator MAGKAR zawiera czujnik dymu i szkodliwych substancji, by na bieżąco kontrolować poziom zanieczyszczeń w kominach. Urządzenie oparte jest na module Arduino UNO oraz półprzewodnikowym czujniku dymu MQ-2. Wbudowany moduł komunikacji Bluetooth pozwala na przesłanie danych pomiarowych na dowolne urządzenie z systemem Android. Docelowo dane na temat zanieczyszczenia mają być dostępne w aplikacji w formie wirtualnego miernika zanieczyszczeń.

O programie

Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha to program edukacyjny dla uczniów w wieku 13-15 lat z Warszawy i Wrocławia oraz okolic, prowadzony przez firmę Robert Bosch w Polsce od 2011 r. Jego celem jest promowanie uzdolnionej młodzieży oraz popularyzacja przedmiotów ścisłych, co w przyszłości ma skutkować zwiększeniem kadry inżynierskiej w Polsce. Projekt realizowany z uczelniami technicznymi pokazuje jak fascynujące może być zastosowanie wiedzy technicznej w życiu codziennym. W Akademii młodzież uczestniczy w warsztatach kreatywnych oraz zgłasza pomysły do konkursu na wynalazek. W ciągu 9 lat trwania programu udało nam się dotrzeć do ponad 10 500 uczniów warszawskich i wrocławskich szkół, którzy wzięli udział w 405 warsztatach kreatywnych i zgłosili blisko 600 pomysłów na wynalazek.
W ramach 9. edycji Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha organizatorzy udostępnili aż 860 miejsc na warsztatach kreatywnych, w których uczestniczyło prawie 550 uczniów z 49 szkół z woj. mazowieckiego i dolnośląskiego.

Partnerzy merytoryczni: Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Wojskowa Akademia Techniczna, Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Urząd Patentowy RP, Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego
i Komputerowego UW, Wrocławski Park Technologiczny wraz z Fundacją Promathematica oraz firma Bosch Rexroth i fabryka Boscha w Mirkowie.

Partnerzy honorowi: Minister Edukacji Narodowej, Polska Akademia Nauk, Mazowieckie Kuratorium Oświaty, Dolnośląskie Kuratorium Oświaty, Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej, Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy oraz Prezydent Wrocławia.

Patroni medialni: Akademickie Radio LUZ oraz Studencka Telewizja Internetowa TVPW.

Więcej informacji na stronach:

www.akademiawynanazcow.com.pl, www.facebook.com/akademia.wynalazcow/

Kontakt: Hanna Żurek, Koordynator programu, Tel.: 22 715 42 17, e-mail: hanna.zurek@pl.bosch.com

Biuro organizacyjne projektu: Joanna Łazarewicz i Angelina Sahloul, ul. Chłodna 64 lok. 223, 00-872 Warszawa, Tel.: 886 574 738, e-mail: program@akademiawynalazcow.com.pl

Czas trwania wydarzenia: 
2020-02-27 09:00