Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

Wystawa w NBP „Dzieje bankowości centralnej – Polska i USA”

  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz
Bookmark and Share
opublikowany: poniedziałek, 13 stycznia, 2014 - 11:28
zaktualizowany: poniedziałek, 13 stycznia, 2014 - 11:31

Jak sfinansowano Powstanie Kościuszkowskie? Kiedy i dlaczego wywieziono z Polski ponad 70 ton złota? Od kiedy dolary są zielone? Kto zdobył przydomek „helikopterowego Bena„? Na te i wiele innych pytań odpowiada wystawa ”Dzieje bankowości centralnej – Polska i USA”.

W przeszłość zabierają zwiedzających numizmatyczne rarytasy, ciekawa ikonografia, komentarze ekspertów. Wiele z prezentowanych na wystawie monet i banknotów rzadko opuszcza skarbiec NBP. Są wśród nich pieniądze Polskiej Krajowej Kasy Pożyczkowej, srebrne guldeny z kogą Wolnego Miasta Gdańsk, „młynarki” z czasów okupacji i wiele innych. Z eksponatów przysłanych przez Bank Rezerw Federalnych w Nowym Jorku, szczególnie interesujące są zdjęcia sprzed stu lat, z podpisania aktu powołującego System Rezerwy Federalnej. Oryginalna, przestrzennie usytuowana instalacja pozwala oglądać eksponaty ze wszystkich stron.

Wystawę podsumowującą 185-lecie polskiej bankowości centralnej oraz 100-lecie amerykańskiego Systemu Rezerwy Federalnej można oglądać do 11 kwietnia 2014 r. (od poniedziałku do piątku w godzinach 8: 00–19: 00) w Oddziale Okręgowym NBP przy Placu Powstańców Warszawy 4 w Warszawie.

 

Czas trwania wydarzenia: 
2014-01-13 11:30