Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

Akcja „Świeć blaskiem z odblaskiem”

  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz
Bookmark and Share
opublikowany: czwartek, 29 grudnia, 2016 - 13:05
zaktualizowany: poniedziałek, 9 stycznia, 2017 - 11:37
Akcja „Świeć blaskiem z odblaskiem”
Piesi są najsłabiej chronionymi uczestnikami ruchu drogowego i niejednokrotnie stają się ofiarami tragicznych wypadków. Jedną z podstawowych reguł bezpieczeństwa jest zasada "widzieć i być widocznym", dlatego Straż Miejska m.st. Warszawy wspólnie z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Warszawie, zainicjowała akcję „Świeć blaskiem z odblaskiem”.

Celem wspólnych działań jest ograniczenie liczby potrąceń pieszych przez kierujących pojazdami, a także podniesienie świadomości pieszych na temat zagrożeń z jakimi mogą spotkać się na drodze.

W czasie złej widoczności, gdy pieszy nie posiada elementów odblaskowych, kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem. Po ciemku, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni w światłach mijania z odległości zaledwie 20 - 30 metrów. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w odblask, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już wcześniej, z odległości 130 -150 metrów. Dzięki temu, szansa pieszego na uniknięcie potrącenia w warunkach złej widoczności wzrasta.

Akcja „Świeć blaskiem z odblaskiem” rusza w środę, 21 grudnia. Tego dnia, przed siedzibą główną Straży Miejskiej m.st. Warszawy, przy ul. Młynarskiej 43/45, a także przed I Oddziałem Terenowym Straży Miejskiej przy al. Solidarności 102, będą czekały - dostarczone przez leśników z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie - przystrojone odblaskami drzewka. Każdy, kto chce świecić blaskiem, będzie mógł zdjąć odblask z choinek i być widoczny.

Zakończenie akcji nastąpi z nadejściem Trzech Króli, czyli 6 stycznia 2017 roku.

Źródło informacji: