Szczególny nacisk jest położony na tematykę wykorzystującą dorobek kultury polskiej pod kątem rozwijania umiejętności sytuowania i rozumienia specyfiki rodzimych sztuk audiowizualnych w stosownych kontekstach. Olimpiada koncentruje się na różnych aspektach komunikacji społecznej, głównie w zakresie oddziaływania za pomocą języka i obrazu. W trakcie Olimpiady uczniowie będą wyrabiać i udoskonalać techniki i zasady tworzenia przekazu językowego i wizualnego oraz konstruowania czytelnej narracji przekazu. Przygotowując się do zmagań konkursowych uczniowie znacząco poszerzą swoją wiedzę z zakresu kinematografii polskiej i obcej.
Aby wziąć udział w Olimpiadzie należy zgłosić się do dyrektora szkoły, który powoła Komisję Szkolną złożoną z przedstawicieli grona pedagogicznego. Następnie Komisja powinna dokonać elektronicznej rejestracji uczniów oraz szkoły wypełniając formularz zgłoszeniowy.
Rejestracja na Olimpiadę trwa do 21 października, a eliminacje szkolne odbędą się 21 listopada.
Więcej informacji, w tym broszurę stanowiącą merytoryczny przewodnik po zagadnieniach związanych z Olimpiadą, znaleźć można na stronie www.fn.org.pl/olimpiada.
Organizatorem Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny. Partnerami są: Centrum Otwartej i Multimedialnej Edukacji Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawska Szkoła Filmowa, Polskie Towarzystwo Komunikacji Społecznej, Filmoteka Szkolna oraz Centralny Gabinet Edukacji Filmowej w Łodzi. Przedsięwzięcie finansowane jest ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.