Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

„Żonkile pamięci" - konkurs plastyczny

  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz
Bookmark and Share
opublikowany: poniedziałek, 9 marca, 2020 - 11:46
zaktualizowany: piątek, 27 marca, 2020 - 08:10
„Żonkile pamięci" - konkurs plastyczny
Zapraszamy uczniów warszawskich szkół w wieku od 6 do 20 lat do udziału w konkursie plastycznym pt. „Żonkile pamięci" zorganizowanym z okazji 77. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Na prace czekamy do 8 kwietnia 2020

Szczegółowe informacje o konkursie znajdują się w Regulaminie na stronie: https://nowolipki.edu.pl/zonkile-pamieci-2020

Organizatorem konkursu jest Państwowe Ognisko Artystyczne „Nowolipki”, które mieści się przy ulicy Nowolipki 9B w obszarze dawnego getta warszawskiego. Konkurs jest objęty honorowym patronatem Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

19 kwietnia 1943 roku w getcie warszawskim wybuchło zbrojne powstanie. Było dla Niemców zaskoczeniem, ale z góry jego losy były przesądzone. 16 maja 1943 roku Jurgen Stroop - SS-Gruppenführer, odpowiedzialny m.in. za krwawe stłumienie powstania w getcie warszawskim, napisał w raporcie: Żydowska dzielnica w Warszawie przestała istnieć.
Symbolem obchodów rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim stał się żonkil – żółty kwiat, którego płatki układają się w kształt sześcioramiennej gwiazdy. Żonkile związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w kolejne rocznice powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również 19 kwietnia składał bukiet z żonkili pod Pomnikiem Bohaterów Getta. Kwiaty te stały się dla nas, współczesnych, symbolem pamięci, szacunku i nadziei.