Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

WARSZTATY DLA PRZEDSZKOLI U KRÓLA MACIUSIA W MUZEUM HISTORII ŻYDÓW POLSKICH POLIN

  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz
Bookmark and Share
opublikowany: wtorek, 26 stycznia, 2016 - 09:53
zaktualizowany: wtorek, 26 stycznia, 2016 - 09:53
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza wszystkich przedszkolaków na specjalne warsztaty przygotowane specjalnie dla nich. Wychowawcy mogą rezerwować zajęcia od 1 lutego. Program rusza w połowie lutego i potrwa do wakacji.

Powiedz dziecku, że jest dobre, że umie, że potrafi.
Janusz Korczak

W grudniu 2015 roku Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN otworzyło miejsce edukacji rodzinnej „U króla Maciusia” – nowoczesną, kolorową przestrzeń edukacyjną, która pobudza dziecięcą ciekawość i zachęca do twórczego myślenia. Psychologowie podkreślają, że dobrze zaprojektowane otoczenie i wykwalifikowana kadra opiekunów to ważne czynniki stymulujące prawidłowy rozwój emocjonalny, społeczny i intelektualny najmłodszych. „U króla Maciusia” zadbano o jedno i drugie.

Nasi najmłodsi goście są tu traktowani w duchu idei Korczaka jak „mali dorośli”. Organizatorzy zapraszają wszystkich przedszkolaków – dzieci w wieku czterech, pięciu i sześciu lat oraz ich opiekunów do poznania bogactwa kultury żydowskiej, która jest ważnym składnikiem historii naszego kraju. Poprzez kreatywną zabawę, zróżnicowane i interesujące metody pracy, dostosowane do wieku i potrzeb dzieci, najmłodsi zostaną wprowadzeni w świat języka hebrajskiego, najważniejszych żydowskich świąt, ksiąg, liter, ważnych postaci z jednej strony, z drugiej poznają takie wartości, jak empatia, odpowiedzialność, umiejętność współpracy i tolerancja. Każdy z zaproponowanych tematów wynika ze zrównoważonego połączenia wiedzy, nauki i zabawy. Część z nich realizowana jest poprzez pracę na naszej wystawie stałej. Zajęcia będą prowadzone przez doświadczony zespół edukatorów, który od lat tworzy ofertę Centrum Edukacyjnego Muzeum POLIN i uwielbia pracę z dziećmi. 

Lista zajęć:

Alef-bet, czyli litery i ich charaktery

Alef  bet to hebrajski alfabet. Pewna żydowska przypowieść docieka, dlaczego „alef” stoi przed „bet” a kolejność liter jest taka a nie inna. Podczas zabawy postawimy kolejne pytania o moc i znaczenie liter, może nawet uda nam się poznać ich charaktery. 
>>Więcej informacji

Biblioteka
Co to jest biblioteka i jak się w niej odnaleźć? Księgozbiory pełne są tajemnic, ale panuje w nich porządek. Podczas spaceru po wystawie stałej wejdziemy w przestrzeń wirtualnej biblioteki, gdzie poznamy najważniejsze księgi Żydów. U króla Maciusia trochę się porządzimy i zaproponujemy, jak zorganizować Maciusiowe zbiory książkowe. 
>>Więcej informacji

Kim jest król Maciuś Pierwszy?
U króla Maciusia, czyli u kogo? Maciuś to chłopiec, który stał się królem mimo woli. Podczas spotkania postaramy dowiedzieć się jak poradził sobie w nowej roli i dlaczego panuje w przestrzeni dedykowanej dzieciom. 
>>Więcej informacji

Na stacji
Z królestwa Maciusia wyruszy pociąg, który podczas przejazdu przez galerie wystawy stałej wypełnimy wrażeniami. Czekają nas niezwykłe spotkania, między innymi z Julianem Tuwimem i przynajmniej jeden postój w przeszłości. Po powrocie podzielimy się wspomnieniami z podróży. Lokomotywa stoi już na stacji i sapie… 
>>Więcej informacji

Czym pachnie Szabat?
Czym jest Szabat i jak pachnie, dowiemy się u króla Maciusia. Odwiedzimy wystawę stałą, gdzie w galerii Miasteczko poznamy zwyczaje szabatowe. W tradycyjnym żydowskim domu, porozmawiamy o tym, jak ważny jest odpoczynek i bycie razem w tym czasie. W „pachnącym” nastroju zrobimy własną besamimkę, czyli pojemnik na wonne zioła lub korzenie. Będzie bardzo aromatycznie!
 >>Więcej informacji

Święta żydowskie z Maciusiem
Kalendarz żydowski pełen jest niezwykłych świąt: Rosz ha-Szana, Szawuot, Chanuka, Purim, Tu bi-Szwat, Pesach. Podczas zabawy poznamy żydowskie obyczaje związane z nadchodzącymi aktualnie świętami. U króla Maciusia wykonamy tradycyjne zabawki szczególne dla danego święta, będziemy grać w gry i doskonale się bawić. Towarzyszyć nam będą radość i muzyka.
 >>Więcej informacji

Informacje organizacyjne:

Cena: 10 zł od osoby (bilet bezpłatny dla dzieci w trudnej sytuacji finansowej – nie więcej niż 10% liczby uczniów w grupie, bilet bezpłatny dla opiekunów).

Czas trwania zajęć: 90 min (w tym 60 min zajęć merytorycznych, 30 min zabawy u króla Maciusia).

Maksymalna liczba osób w grupie: 30 dzieci oraz 3-5 opiekunów.

Miejsce zbiórki grupy: hol główny Muzeum POLIN. Warsztaty odbywają się w miejscu edukacji rodzinnej „U króla Maciusia” i na wystawie stałej.

Warsztaty prowadzone są w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godzinach: 10:15-11:45. Każda grupa jest zobowiązana, by przyjść do muzeum 15 minut przed rozpoczęciem zajęć ze względu na kontrolę bezpieczeństwa. Jeśli grupa spóźni się więcej niż 15 minut, edukator lub edukatorka ma prawo odwołać zajęcia lub je znacznie skrócić.

Rezerwacje:

22 4710301, rezerwacje@polin.pl

Rezerwacje na zajęcia od 1 lutego 2016.

Należy ich dokonywać co najmniej dwa tygodnie przed planowanymi warsztatami. W szczególnych sytuacjach losowych zastrzegamy sobie prawo do odwołania zajęć lub zmiany ich tematu. 

Wychowawcy i rodzice zainteresowani otrzymywaniem informacji o programie edukacyjnym dla przedszkoli oraz zaproszeń na wydarzenia u króla Maciusia mogą wpisać się na listę mailingową. Więcej informacji o miejscu edukacji rodzinnej znajduje się tutaj.

 

 

Źródło informacji: 

Data ogłoszenia: 

wtorek, 26 Styczeń, 2016