Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

Bezpłatne zajęcia edukacji przyrodniczej

  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz
Bookmark and Share
opublikowany: wtorek, 5 września, 2017 - 09:48
zaktualizowany: wtorek, 5 września, 2017 - 10:01
Fundacja Ja Wisła zaprasza

Ptasie poszukiwania - spacery ornitologiczne w Parku Arkadia przy Królikarni

Park Arkadia na Mokotowie jest miejscem unikatowym w skali Warszawy ponieważ obfituje w źródła wody wypływające spod skarpy. W XIX wieku wody te wykorzystywane były w celach leczniczych, a Wierzbno słynęło jako uzdrowisko. Spacerując z ornitologami wokół stawów Parku Arkadia przyglądać się będziemy życiu energicznych łysek, ślamazarnych krzyżówek i pięknych mandarynek. Przy odrobinie szczęścia może uda się nam wypatrzyć płochliwą kokoszkę lub sowę śpiącą w dziupli starej lipy. Dowiemy się: jak, kiedy i czym powinno się dokarmiać ptaki i dlaczego nie należy w tym celu używać chleba, a zwłaszcza wrzucać go do stawu latem.

 

Lekcje przyrody na wodzie - rejsy łódkami wiosłowymi po Jeziorku Czerniakowskim

Pływając łódkami wiosłowymi po Jeziorku Czerniakowskim odkryjemy liczącą 6500 lat fascynującą historię największego w Warszawie starorzecza Wisły. Poznamy życie bobrów, zimowiska żab, zwyczaje zimorodków, upodobanie wydry do raków, wierność łabędzia i dowiemy się co brzmi w trzcinie. Przyjrzymy się obecnemu stanowi Rezerwatu Przyrody Jeziorko Czerniakowskie, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnienia wody w wielkim mieście. Dzięki profesjonalnemu przygotowaniu przez Fundację Ja Wisła i zabezpieczeniu lekcji przez WOPR, uczestnictwo w rejsach jest praktyczną szkołą bezpiecznych zachowań na wodzie. Rejsy są dedykowane uczniom od 4 klasy szkoły podstawowej, ale po uzgodnieniu warunków z organizatorem dostępne również dla dzieci młodszych i osób niepełnosprawnych.

Warsztaty wiklinowe - budowa gniazd dla wiewiórek i wycieczki piesze wokół Jeziorka Czerniakowskiego

Spacerując brzegiem Jeziorka Czerniakowskiego uczymy się obserwować i rozumieć przyrodę wokół nas. Jak nazywa się to drzewo? Kto nocuje w wiszącej na nim budce? Z czego śmieją się mewy śmieszki nad Jeziorkiem? Gdzie mieszka wiewiórka? Czym się różni trzmiel od pszczoły? Czy jeże jedzą jabłka? Podczas wycieczki realizujemy warsztaty wikliniarskie gdzie dzieci uczą się wyplatać z wikliny gniazda dla wiewiórek lub lepią z gliny i trzciny domki dla pszczół samotnic. Zajęcia dedykowane najmłodszym miłośnikom przyrody: przedszkolakom i uczniom klas: 1- 3.

Tropem bobra - wegańskie wyprawy badawcze nad Jeziorkiem Czerniakowskim, dokarmianie bobrów i sadzenie drzew

Wyprawy przeznaczone dla prawdziwych twardzieli. Trasa prowadzi przez: bagna, szuwary, nieprzebyte leśne ostępy i strome urwiska. Konieczne dobre buty terenowe lub kalosze. Nie są to zwykłe wycieczki, lecz uczestnictwo w pionierskim programie ochrony krajobrazu i siedlisk bobrów. Bliskie spotkania z dziką zwierzyną są nieuniknione. Uczestnicy sadząc wierzby, będące przysmakiem bobrów, poznają zwyczaje i życie tych sympatycznych wegan. Istnieje możliwość organizacji specjalnej wycieczki nocnej !

Zgłoszenia, zapisy i informacje: telefon kontaktowy: 508 328 803, fundacja@jawisla.pl  (w tytule mejla proszę o podanie tytułu wycieczki np. TROPEM BOBRA)

Wszystkie zajęcia są bezpłatne dzięki finansowaniu Miasta Stołecznego Warszawy.

 

Źródło informacji: 

Pliki do pobrania: 

ZałącznikWielkość
PDF icon Bezpłatne wycieczki z Fundacją Ja Wisła86.85 KB

Data ogłoszenia: 

wtorek, 5 Wrzesień, 2017