Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

Spotkania „Matematyka dla Ciekawych Świata”

  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz
Bookmark and Share
opublikowany: wtorek, 22 stycznia, 2019 - 09:43
zaktualizowany: wtorek, 22 stycznia, 2019 - 09:43
Matematyka dla Ciekawych Świata
Zapraszamy uczniów szkół ponadgimnazjalnych do udziału w X edycji „Matematyki dla Ciekawych Świata”. Tegoroczna edycja zatytułowana jest "Matematyczna wieża Babel"

Uczysz się w liceum lub technikum, lubisz matematykę, czujesz, że chcesz wiedzieć o niej więcej, niż to, o czym słyszysz na lekcjach? A może nudzisz się w szkole, bo (prawie...) wszystko już umiesz? Zapraszamy na Uniwersytet Warszawski, na spotkania „Matematyki dla Ciekawych Świata”. W programie wykłady i ćwiczenia, w tym także przy komputerze.

Tak jest, to nie pomyłka, zapraszamy Cię na Uniwersytet zanim jeszcze zdasz maturę.
W tym roku, w jubileuszowej X edycji, zatytułowanej Matematyczna wieża Babel, zajmiemy się podstawami matematyki i informatyki. Będziemy więc mówić o logice, teorii języków i automatów,  a na koniec dojdziemy do  najbardziej chyba niesamowitego matematycznego twierdzenia, związanego z prostym pytaniem: czy matematyka jest niesprzeczna? Nazywamy je twierdzeniem Godla.

Wcześniej zajmiemy się prostszymi pytaniami: czy istnieją zdania, które nie są (i nie mogą być) ani prawdziwe ani fałszywe? co to jest słowo? gramatyka? automat? maszyna Turinga? Udamy się także z wyprawą na wyspę kłamców i rycerzy, zabawimy się w grę terenową...
Nie zabraknie ćwiczeń w pracowni komputerowej, gdzie będziemy poznawać wyrażenia regularne i (dla poczatkujących) podstawy języka python.

Seria 13 spotkań będzie odbywać się co tydzień od 21 lutego do 31 maja 2019 r., na kampusie ochockim UW (oczywiście zrobimy przerwę na Święta Wielkanocne i inne dni wolne), na Wydziale MIM, ul. Banacha 2 w Warszawie. Każde ze spotkań potrwa około trzech godzin. Prowadzić je będą pracownicy naukowi, studenci i absolwenci Uniwersytetu – Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego, Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki oraz Wydziału Fizyki. Ważnym elementem spotkań jest przerwa na ciastka!

Biorąc regularnie udział w zajęciach, zdobędziesz certyfikat ukończenia kursu, będziesz też zbierać punkty dla swojej szkoły w naszej rywalizacji zespołowej.

Dzięki wsparciu Urzędu M.St. Warszawy uczestnictwo w zajęciach jest bezpłatne. Żeby wziąć udział, musisz jednak zarejestrować się i otrzymać potwierdzenie przyjęcia. Rejestracja będzie odbywać się w dniach 14-31 stycznia 2019 r.
 
Zapraszamy tych, którzy już interesują się matematyką, i tych, którzy po prostu chcieliby dowiedzieć się o niej czegoś więcej. Mamy nadzieję, że wspólnie uda nam się odkryć choć trochę z jej piękna.

Pliki do pobrania: 

ZałącznikWielkość
PDF icon List do szkół506.96 KB

Data ogłoszenia: 

wtorek, 22 Styczeń, 2019