Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile. 73 rocznica Powstania w Getcie Warszawskim

  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz
Bookmark and Share
opublikowany: czwartek, 7 kwietnia, 2016 - 12:31
zaktualizowany: środa, 27 kwietnia, 2016 - 14:46
Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile
Już po raz czwarty w rocznicę powstania w getcie warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”. Zachęcamy do wzięcia w niej udziału wszystkich uczniów i nauczycieli z warszawskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

19 kwietnia 2016 roku o godzinie 12:30 na stronie muzeum www.polin.pl odbędzie się internetowa premiera filmu "Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim". 

Jego trailer dostępny jest tutaj.

Zachęcamy dyrektorów i nauczycieli do zgłaszania swoich szkół do udziału w akcji i obejrzenia filmu w dniu jego premiery! Aby to zrobić, należy wypełnić formularz dostępny tutaj.

Uczniowie gimnazjów, którzy tego dnia piszą egzamin, mogą oczywiście zrobić to dowolnego innego dnia
po premierze. Film wciąż będzie dostępny na stronie.

Dodatkowo do filmu powstał specjalny pakiet materiałów dydaktycznych. Z jego pomocą nauczyciele mogą przeprowadzić lekcję przygotowawczą w dowolnym terminie przed premierą filmu oraz lekcję podsumowującą po filmie. Dzięki temu uczniowie zostaną wprowadzeni w tematykę powstania i lepiej zrozumieją film. Jest on dostępny tutaj.

Partnerami medialnymi filmu są: Narodowy Instytut Audiowizualny oraz TVP Historia.

 

Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile

Już po raz czwarty w rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim Muzeum POLIN organizuje akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”. 19 kwietnia na ulicach Warszawy i innych miast w Polsce i za granicą wolontariusze będą rozdawać papierowe żonkile – symbol pamięci o bohaterach powstania z 1943 roku.

Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów - często były to właśnie żonkile.

W akcji mogą wziąć też udział szkoły. Więcej informacji tutaj.

Projekt odbywa się pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej i wojewódzkich kuratorów oświaty

 

Źródło informacji: 
Data wydarzenia: 
Od wtorek, 19 Kwiecień, 2016 - 07:30 do środa, 20 Kwiecień, 2016 - 14:30