Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

Prezentacja wystawy „Oddziały Łupaszki”

  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz
Bookmark and Share
opublikowany: środa, 27 lipca, 2016 - 12:07
zaktualizowany: środa, 27 lipca, 2016 - 12:18
Prezentacja wystawy „Oddziały Łupaszki”
Przez cały sierpień w „Dobrym Miejscu” w Warszawie będzie można oglądać wystawę „Oddziały Łupaszki”, przygotowaną przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Warszawie we współpracy z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

 Warszawa, 1–31 sierpnia 2016

Na 22 wielkoformatowych panelach zaprezentowane zostaną: szlak bojowy 5. i 6. Brygady Wileńskiej oraz sylwetki płk. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” i jego podkomendnych.

Zygmunt Szendzielarz należał do pokolenia wolnej Polski, ukształtowanego w duchu patriotycznym, przywiązanego do tradycji niepodległościowych. Ścigany przez Niemców, tropiony zawzięcie przez sowieckich partyzantów... Chronił przed represjami kresową społeczność polską, również z powodzeniem walczył z okupacyjnymi siłami niemieckimi, kolaboracyjnymi jednostkami litewskimi oraz sowiecką partyzantką.

„Łupaszka”, aresztowany latem 1948 r., po ponad dwuletnim śledztwie został skazany za walkę o niepodległość Polski na 18-krotną karę śmierci. Zamordowano go trzy miesiące później.

Zygmunt Szendzielarz swoją partyzancką epopeję zaczynał w bardzo dramatycznych okolicznościach. Pierwszy oddział partyzancki Okręgu Wileńskiego AK ppor. Antoniego Burzyńskiego „Kmicica", nad którym miał objąć dowództwo 26 sierpnia 1943 r., został podstępnie rozbity nad jeziorem Narocz przez partyzantkę sowiecką, a większość jego oficerów i żołnierzy wymordowano.
 

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia ekspozycji, która zostanie otwarta 1 sierpnia 2016 r. (poniedziałek) o godz. 12.00 w „Dobrym Miejscu” (wejście A, Galeria Krużganek), przy ul. Dewajtis 3, w Lasku Bielańskim w Warszawie. Wystawę będzie można oglądać do 31 sierpnia w godzinach 8.00–20.00.

Uwaga!
Każdy, kto odwiedzi wystawę, otrzyma prezent związany z Powstaniem Warszawskim ’44. Patriotyczne gadżety ufundował IPN.

http://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/35880,Prezentacja-wystawy-Oddzialy-Lupa...

Źródło informacji: 
Data wydarzenia: 
Od poniedziałek, 1 Sierpień, 2016 - 08:00 do środa, 31 Sierpień, 2016 - 12:00