Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

Zajęcia MiNI Akademii Matematyki - Michał Zwierzyński, Magia matematyki

  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz
Bookmark and Share
opublikowany: poniedziałek, 5 września, 2016 - 12:16
zaktualizowany: poniedziałek, 7 listopada, 2016 - 08:22
Zajęcia MiNI Akademii Matematyki
Zaproszenie na zajęcia MiNI Akademii Matematyki prowadzone na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej

MiNI Akademia Matematyki jest pomyślana, jako cykl zajęć dla uczniów głównie szkół ponadgimnazjalnych. Celem jest popularyzacja matematyki, pokazanie jej piękna oraz zachęcenie do studiowania na kierunkach ścisłych i technicznych. Każde zajęcia będą składać się z dwóch części: wykładu oraz warsztatów, na których uczniowie będą mieli możność zetknąć się bezpośrednio z problemami, zadaniami i łamigłówkami związanymi z tematyką wykładu. Projekt ten jest współfinansowany przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, a zajęcia przygotowywać i prowadzić będą pracownicy, doktoranci i studenci Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych.

Wstęp wolny.

Więcej szczegółów można znaleźć na stronie MiNI Akademii Matematyki: http://akademia.mini.pw.edu.pl/

8.10.2016 r. Krzysztof Chełmiński, Potęga punktu względem okręgu

Poza definicją pojęcia potęgi punktu względem okręgu i ilustracja geometryczna podane zostanie i udowodnione twierdzenie o osiach potęgowych. Materiał ten zostanie zilustrowany wieloma zadaniami o rożnym stopniu trudności: od zadań dla gimnazjum na zadaniach z międzynarodowej olimpiady kończąc.

5.11.2016 r. Leszek Sidz,  Objętość figur.

Obliczanie objętości nietypowych figur, zasada Cavalieriego, reguły Guldina, zadania olimpijskie związane z objętością.

3.12.2016 r. Michał Zwierzyński, Magia matematyki.

Na nietypowym wykładzie przedstawione zostaną "magiczne" sztuczki karciane, które bazują na zasadach matematyki (i nie tylko). Przekonamy się, że niekiedy bardzo proste zasady matematyki mogą prowadzić do niespodziewanych wyników w postaci efektownych sztuczek.

Poznamy również metody, które były kiedyś wykorzystywane przez oszustów w grach karcianych, a dzisiaj służą magikom na całym świecie.

 

 

Źródło informacji: 
Data wydarzenia: 
Od sobota, 3 Grudzień, 2016 - 06:15 do niedziela, 4 Grudzień, 2016 - 22:15