Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

XXV Przegląd Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz

  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz
Bookmark and Share
opublikowany: piątek, 6 kwietnia, 2018 - 12:28
zaktualizowany: piątek, 6 kwietnia, 2018 - 12:30
XXV Przegląd Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz
Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie zaprasza

„Wielkie rzeczy się dzieją, gdy człowiek z górami się spotka” – to hasło XXV Przeglądu Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz, który odbędzie się 11-13 maja b.r. w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, ul. Wybrzeże Gdyńskie 4 /Centrum Olimpijskie/.


Program jubileuszowego Przeglądu skoncentruje się na „wielkich rzeczach”, które — za przyczyną polskich alpinistów — działy się w najwyższych górach świata 40 lat temu.

Szesnastego października 1978 roku Wanda Rutkiewicz stanęła na szczycie Mount Everestu /8848 m/ jako pierwsza z Polski, pierwsza Europejka i trzecia kobieta świata.

W tym samym roku, pięć miesięcy wcześniej na trzecim co do wysokości szczycie Ziemi – Kanczendzondze /8586 m/ uczestnicy wyprawy Polskiego Klubu Górskiego zdobyli dziewicze wierzchołki tego masywu: Kanczendzongę Południową /8494 m n.p.m./ i Kanczendzongę Środkową /8482 m n.p.m./. Ekspedycją kierował Piotr Młotecki — wieloletni Prezes Polskiego Klubu Górskiego. W br. przypada 15. rocznica śmierci tego znakomitego eksploratora gór.

Wielkie wydarzenia w górach wiążą się nie tylko z dumą i radością, lecz i tragedią. W bieżącym roku, 7 lipca minie 5 lat od chwili, gdy na zawsze pozostał na stoku Gasherbrum I Artur Hajzer, znakomity himalaista, ulubieniec naszej publiczności, przyjaciel Muzeum.

Wydarzeniom wyżej wymienionym będą poświęcone: filmy, prelekcje, wystawy.

W programie XXV PFA przewidujemy również czas na K2 /8611 m n.p.m./, drugi szczyt Ziemi, na którym aktualnie, na naszych oczach „dzieją się wielkie rzeczy”. Czy uda się polskim wojownikom lodowym — w roku 100-lecia odzyskania przez nasz kraj niepodległości — dokonać pierwszego zimowego wejścia na tę najtrudniejszą górę? W czasie Przeglądu będziemy już znali odpowiedź i być może będzie okazja do złożenia gratulacji zwycięzcom…

Znaczna część programu tegorocznego Przeglądu będzie związana z sukcesami młodych, utalentowanych polskich wspinaczy oraz realizatorów filmów.

Zapraszamy wszystkich, którym bliskie są góry, problemy przekraczania granic życia i śmierci, którzy interesują się historią polskiego alpinizmu i współczesnymi osiągnięciami naszych zdobywców gór. Zapraszamy wszystkich miłośników dobrego kina. Wstęp – jak zawsze – wolny!


Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie

Data wydarzenia: 
Od piątek, 11 Maj, 2018 - 08:30 do niedziela, 13 Maj, 2018 - 22:30