Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

„GŁODNI ZIELONEJ WARSZAWY. Przewodnik po dzikich jadalnych roślinach stolicy"

  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz
Bookmark and Share
opublikowany: poniedziałek, 10 września, 2018 - 10:44
zaktualizowany: poniedziałek, 10 września, 2018 - 11:20
 

„Zjedzenie czegoś z warszawskiej ulicy jest przerażające” – to była pierwsza myśl, która przyszła nam do głowy, gdy zastanawialiśmy się nad wydaniem tej książki. A jednak!Przy pomocy sztabu specjalistów, którzy pomogli nam w merytorycznym opracowaniu tego przewodnika po jadalnych roślinach stolicy, nasze pierwotne obawy mogliśmy uznać za niebyłe. Z ochotą wgryźliśmy się w stołeczne rośliny i tą publikacją pragniemy zachęcić do tego również Państwa. Jak się okazuje - Warszawa może być jadalna, a przy tym apetyczna i lekkostrawna.

I nie, to nie jest niebezpieczne. 

„Głodni zielonej Warszawy” to wademekum jadalnych roślin miejskich oraz naturalna kontynuacja serii „Temat Warszawa”, w ramach której publikujemy przewodniki po stolicy widzianej z niecodziennej perspektywy. Wiedza praktyczna zgromadzona w tym tomie jest efektem pasji Jodie Baltazar do poznawania stolicy jako miejsca, w którym występuje bogactwo dzikiej roślinności. Oddając ten pełen świetnych tekstów, map i rycin przewodnik w Państwa ręce mamy nadzieję podzielić się tym, co nas zachwyciło i wciągnęło w jego tworzenie – fakt, że miastem, w którym się żyje można delektować się wszystkimi zmysłami. 


Dzikie rośliny jadalne urzekły Jodie Baltazar w 2008 r., gdy po raz pierwszy zetknęła się z tematem ich pozyskiwania i kulinarnego wykorzystania za sprawą przyjaciela z Los Angeles. Po przeprowadzce do Warszawy w 2010 r. jej fascynacja dzikimi roślinami zamanifestowała się z nową siłą – najpierw jako sposób na zapoznanie się z przestrzenią miejską, a później również z mieszkańcami stolicy. 

Wraz z Pauliną Jeziorek założyła kolektyw „Jadalnia Warszawa”, który przygląda się Warszawie w kontekście obecnej na jej obszarze roślinności, stawiając sobie za cel zgłębianie zagadnienia wzajemnych związków przyrody i mieszkańców, co pozwoli lepiej zrozumieć mechanizmy zachodzących między nimi oddziaływań i ich znaczenie dla rozwoju miasta. Realizuje również projekt „Pixxe” – służący promocji ogrodnictwa miejskiego i zachęcający do kompostowania odpadów organicznych. Przeprowadziła ponad sto spacerów i warsztatów dla zainteresowanych tematyką zbieractwa roślin i ogrodnictwa miejskiego, współpracując m.in. z Domem Kultury Praga, Służewskim Domem Kultury, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Muzeum Powstania Warszawskiego czy z Malta Festival Poznań, a także wieloma innymi instytucjami i inicjatywami. Zbieractwa i wykorzystania dzikich roślin jadalnych uczyła się od uznanych ekspertów w tej dziedzinie: Christophera Nyergesa (Los Angeles), Nance Klehm (Chicago) i Łukasza Łuczaja (Polska). Mieszka na warszawskiej Ochocie z mężem i synem.

Premiera publikacji „GŁODNI ZIELONEJ WARSZAWY. Przewodnik po dzikich jadalnych roślinach stolicy" autorstwa Jodie Baltazar (współpraca Paulina Jeziorek) odbędzie się 2 października 2018 r. o godz. 19:00 w Big Book Cafe (ul. Jarosława Dąbrowskiego 81 w Warszawie).
Spotkanie z autorką i twórcami książki poprowadzi Ewa Rogala.

Źródło informacji: 
Data wydarzenia: 
wtorek, 2 Październik, 2018 - Od 07:45 do 22:45