Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

Piknik Naukowy z Marią Skłodowską-Curie

  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz
Bookmark and Share
opublikowany: poniedziałek, 12 czerwca, 2017 - 10:02
zaktualizowany: poniedziałek, 12 czerwca, 2017 - 10:08
Piknik Naukowy z Marią Skłodowską-Curie

Serdecznie zapraszamy na Piknik Naukowy, który odbędzie się w Ogrodzie Botanicznym w 17-18 czerwca
Swoje stoiska będą prezentowały Instytuty Polskiej Akademii Nauk oraz Warszawski Uniwersytet Medyczny.
 
1. PAN Muzeum Ziemi w Warszawie - "Historia drzew - wśród reliktów i żywych skamieniałości"
Wraz z PAN Muzeum Ziemi w Warszawie, Goście Pikniku będą mogli wybrać się w podróż w czasie, która umożliwi Im poznanie historii drzew. Najciekawszym elementem naszej ekspozycji będą skamieniałe szczątki roślin. Na wybranych przykładach prezentowane będą:
• „żywe skamieniałości”, które przetrwały w prawie niezmienionej postaci wiele milionów lat,
• relikty – rodzaje drzew występujące kilkadziesiąt milionów lat temu, prawie na całej półkuli północnej, a dziś cechujące się ograniczonym zasięgiem
• rodzaje drzew powszechnie rosnące w Polsce, ale znane ze stanu kopalnego nawet sprzed 60 milionów lat.
Wśród przedstawionych skamieniałości będą m. in. szczątki miłorzębowych czy metasekwoi, a także innych drzew, które wchodziły w skład europejskich lasów jeszcze kilka milionów lat temu, ale wyginęły wraz z nadejściem silnego ochłodzenia klimatu. Będą to takie rodzaje jak brzostownica, parocja, ambrowiec czy platan. Na przykładzie skamieniałości tych drzew, przedstawimy dowody dramatycznych zmian klimatu, jakie zaszły w ciągu ostatnich kilkudziesięciu milionów lat na terenie naszego kraju, na naszym kontynencie, a nawet na całym świecie!
Na stanowisku zaprezentujemy liczne okazy z kolekcji Działu Paleobotaniki PAN Muzeum Ziemi w Warszawie, pochodzące z różnych stanowisk - głównie z Polski, ale też z Europy i Australii.
Dodatkowo, z racji na miejsce Pikniku, Uczestnicy będą mogli samodzielnie odszukać na terenie Ogrodu Botanicznego, żywych przedstawicieli drzew prezentowanych przez nas na skamieniałościach.
 
2. PAN Archiwum w Warszawie - "Kobiety w nauce"
Postać Marii Skłodowskiej Curie stała się ikoną nowoczesnego wizerunku kobiety w świecie nauki przełomu wieków. Nie tylko jednak Maria zapisała się w historii nauki polskiej. Udział kobiet z pokolenia Marii, i jej następczyń, w budowaniu dorobku nauki polskiej, w badaniach i w organizacji instytucji nauki na ziemiach polskich na przestrzeni XIX i XX w, odkrywają dokumenty i zdjęcia zgromadzone w ich archiwach osobistych Prezentowana wystawa pozwala na zapoznanie się z dokumentami działalności naukowej i biografiami wybitnych przedstawicielek nauki polskiej, których archiwa przechowywane są w zasobie PAN Archiwum w Warszawie.
 
3. Instytut Filozofii i Socjologii PAN
• "Niech historia do nas mówi i nam gra! Nowe technologie w nauczaniu historii (projekt E-story)"
Celem prezentacji jest zapoznanie publiczności z nowymi aplikacjami wspomagającymi nauczanie historii.
Historia jest ciekawa. Wrzućmy ją na telefon albo tablet, każmy jej się ruszać i mówić, a będzie jeszcze ciekawsza. Dodajmy właściwy obraz, dobry dźwięk i poszerzmy naszą rzeczywistość, a historia będzie najciekawsza na świecie.
Na naszym stoisku nakłonimy obrazek Marie Skłodowskiej-Curie do rozmowy i spróbujemy interaktywnie, z pomocą wirtualnych gier i zabaw, poznać jej życie i historię. To samo zrobimy Napoleonowi. Tak, żeby Pani Skłodowska-Curie nie czuła się samotna.
• "Tajniki archiwów"
Dla zainteresowanych tajnikami pracy osób badających ślady przeszłości, opiekujących się archiwalnymi zdjęciami i nagraniami zapraszamy na prelekcje połączone z pokazem technik dotyczących restaurowania cennych dokumentów przeszłości, które można odnaleźć także w domowych archiwach. Na spotkanie zaprasza zespół projektu IFiS PAN, opiekun projektu Courage (www.cultural-opposition.eu)
 
4. Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych (IKŚiO) PAN
Spotkanie z autorkami książki "Haremy skryty świat kobiet Orientu na starych pocztówkach poznany i opisany przez polskich podróżników, pielgrzymów, wagabundów i ekspatriantów" - dr Anettą Łyżwą-Piber i mgr Katarzyną Molgą z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych (IKŚiO) PAN. Wydanie tej pozycji zostało sfinansowane przez Fundację PZU, w partnerstwie z Fundacją
„Cultivate” działającą przy IKŚiO PAN. Publikacja, prócz prezentacji kolekcji ok. 110 pocztówek z przełomu XIX i XX wieku, zawiera opisy polskich podróżników odwiedzających odległe kraje Imperium Osmańskiego i Maghrebu oraz Egipt. W książce, prócz opisów świata przełomu wieków, znajdziecie Państwo informacje, dlaczego orientalne karty pocztowe z wizerunkami dam haremowych cieszyły się tak dużą popularnością oraz wiele innych ciekawostek dotyczących uwarunkowań kulturowych świata Orientu.
Autorki zaprezentują również planszową grę edukacyjną prezentującą fakty z życia codziennego haremu sułtanów osmańskich. Gra adresowana jest do młodzieży i dorosłych.
 
5. Warszawski Uniwersytet Medyczny - "Stanowisko Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego"
Stanowisko będzie przedstawiać zastosowanie chemii w naukach farmaceutycznych i medycznych, przy jednoczesnym promowaniu dbania o swoje zdrowie.
Uczestnicy Pikniku będą mieli możliwość przypatrzeć się procesowi przygotowania leków cytostatycznych oraz żywienia pozajelitowego w praktyce apteki szpitalnej, ze zwróceniem uwagi na wykorzystanie w tych procesach praw chemicznych (niezgodności farmaceutyczne).
Odwiedzający będą mieli również okazję wykonać u siebie pomiar stężenia glukozy, ciśnienia tętniczego, czy składu masy ciała.
 
6. Koło Naukowe Druku 3D - "Prezentacja zagadnień związanych z drukiem 3D"
Jesteśmy nowo powstałym kołem zajmującym się drukiem 3D. Mimo niedawnego powstania mamy już pewne osiągnięcia (drukowany model Ferrari Lusso w skali 1:1) oraz plany na przyszłość – drukarka wielkogabarytowa, skaner 3D… Prowadzimy również współpracę z innymi kołami naukowymi w zakresie implementacji druku 3d w ich projektach. Ponadto współpracujemy z firmami rozwijającymi tę innowacyjną branżę w Polsce - Wolf Project Studio, Technology Applied. Przedstawienie drukarek w trakcie pracy, pokaz wydruków 3D wykonanych w różnych technologiach, samodzielny druk długopisami 3D, projekt własnego breloka.

Źródło informacji: 
Data wydarzenia: 
Od sobota, 17 Czerwiec, 2017 - 07:00 do niedziela, 18 Czerwiec, 2017 - 22:00