Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

Rowerowy Maj kręci się!

  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz
Bookmark and Share
opublikowany: wtorek, 7 maja, 2019 - 11:27
zaktualizowany: wtorek, 4 czerwca, 2019 - 11:04
W tym roku w Rowerowym Maju bierze udział rekordowa liczba placówek: 229 – w tym 101 przedszkoli i 128 szkół.

Przedszkolaki biorą udział w kampanii po raz pierwszy!
Uczniowie i dzieci w przedszkolach przeszły przygotowanie do udziału w kampanii. Przeprowadzono kilka tysięcy warsztatów: w salach, na boiskach i ulicach. Podczas tych zajęć młodzi uczestnicy Rowerowego Maja przypominali sobie zasady i przepisy ruchu drogowego, rozmawiali o swojej drodze do szkoły czy przedszkola, nakręcali się pozytywnie na aktywność fizyczną i poznawali zasady kampanii. Uczniowie starszych klas, posiadający kartę rowerową, mieli też możliwość przećwiczenia swoich umiejętności w ruchu ulicznym. Akcja edukacyjna będzie kontynuowana przez cały maj.

JAK TO DZIAŁA?

Rowerowy Maj to ogólnopolska kampania społeczno-edukacyjna. W tym roku bierze w niej udział prawie 50 miast i gmin. To największa kampania tego typu w Polsce, a być może w całej Europie! Jej celem jest promocja zdrowego stylu życia oraz zrównoważonej mobilności wśród dzieci. Zachęcamy, żeby we wszystkie majowe dni szkolne dotrzeć na lekcje i do przedszkoli aktywnie, to znaczy na rowerze, hulajnodze, rolkach, deskorolce. Za każdy dojazd nauczyciele rozdają dwie naklejki – jedną na plakat wiszący w klasie, drugą do swojego dzienniczka. Im więcej przejazdów, tym fajniejsze nagrody indywidualne i grupowe. Nie ma tu przegranych!

POPRZEDNIE EDYCJE

Podczas pierwszej edycji wspólnie bawiło się i rywalizowało 55 szkół i 33 tys. uczniów. W 2017 roku, po sukcesie pilotażu, akcja objęła już 83 szkoły i 43 tys. uczniów. W ubiegłym roku, zgłosiło się do nas 112 szkół, w tym 35 placówek wzięło udział w Rowerowym Maju po raz pierwszy. W tym roku pobity został rekord, niemal dublując liczbę placówek z 2018. Nowych placówek w kampanii jest 134.

Wyniki z ubiegłego roku robią wrażenie. Za wskaźnik aktywności przyjmujemy frekwencję rowerową, czyli liczbę aktywnych przejazdów w stosunku do wszystkich możliwych. Szkoły podzieliliśmy na kategorie względem wielkości: najaktywniejszą dużą szkołą była SP 209 z Bielan, gdzie frekwencja rowerowa wyniosła 82,6% – to drugi wynik w Warszawie. Najlepszy miała szkoła w kategorii „średnia” – 93,4% SP 66 z Włoch. Oznacza to, że naprawdę jedynie w pojedynczych przypadkach podróż do szkoły nie była aktywna. Najaktywniejszą małą szkołą w Warszawie była SP 351 z Woli z wynikiem 74,1%.

Dokładne wyniki w tym roku można śledzić od 7 maja na stronie rowerowymaj.eu

Źródło informacji: