Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

Dotknij sztuki - wystawa sensoryczna dla dzieci i dorosłych w Centrum Sztuki Współczesnej

  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz
Bookmark and Share
opublikowany: środa, 29 maja, 2019 - 09:31
zaktualizowany: wtorek, 4 czerwca, 2019 - 09:02
Dotknij sztuki
Zapraszamy na Wystawa sensoryczna dla dzieci i dorosłych w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, której otwarcie planowane jest na 1 czerwca 2019 roku o godz. 12.00.

Wystawa sztuki współczesnej może być przestrzenią do eksperymentowania i zabawy. I to nie tylko dla artysty, ale także dla widzów. Na rozpoczynającej się 1 czerwca, w Dzień Dziecka, wystawie Dotknij sztuki w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski do dzieł sztuki można wejść, dotknąć obrazów z miękkiej gąbki albo zwyczajnie przesunąć je w inne miejsce.

Wszystko zaczęło się od warsztatów z dziećmi przeprowadzonych w ubiegłym roku w U–jazdowskim przez grupę młodych artystek i artystów. Uczestniczyły w nich przedszkolaki i dzieci w wieku szkolnym, które miały wpływ na to, jak ostatecznie dzieło wygląda. Efektem tych spotkań są prace, których będzie można doświadczyć na wystawie Dotknij sztuki. Doświadczyć, czyli dotknąć, posłuchać, sprawdzić, z czego są zrobione. Obiekty są wykonane w rozmaitych technikach, z różnych materiałów, i mają działać na wszystkie zmysły. Nie tylko dzieci, ale także dorosłych.

Ta nietypowa wystawa to okazja do wspólnego odkrywania sztuki. Obala stereotyp, że sztuka współczesna jest nieprzystępna, a wizyta w galerii ją prezentującej to zwykle coś nudnego i niezrozumiałego. Jej przestrzeń wypełniają kolory, dźwięki, faktury i zapachy. Dotknij sztuki pokazuje, że sztuka współczesna to inspirujący świat doznań. Stwarza okazję do zabawy, leżenia, nasłuchiwania, przytulania, używania, wąchania.

Można przesuwać obrazy na kółkach, przejść się i dotknąć korytarza z gąbek, poczuć, jak wibruje podłoga, wejść do tajemniczego labiryntu z drewna czy pochlapać się wodą. To zaproszenie do zmysłowego odbioru, skierowane do każdego, niezależnie od wieku, umiejętności, wiedzy czy sposobu postrzegania świata. W galerii przez cały czas obecni będą animatorzy, którzy przekazują „instrukcje obsługi” poszczególnych dzieł, a także opowiedzą ciekawe historie z nimi związane.

Wystawa, towarzyszące jej działania i powstała przy tej okazji Ulotka do działania to próba poszukania przez zabawę odpowiedzi na fundamentalne pytania: Czym jest dzieło sztuki? Na czym polega tworzenie?

Artyści
Alicja Bielawska, Norbert Delman, Zuzanna Hertzberg, Bartosz Kokosiński, Agata Królak, Mateusz Kula, Robert Kuśmirowski, Ania Panek, Krzysztof Topolski, Justyna Wiśniowska

Kuratorki
Joanna Rentowska, Anna Szary

Koordynatorka
Joanna Saran

Działania twórcze na wystawie
Iga Fijałkowska, Anna Kierkosz, Aleksandra Rajska, Hanna Zwierzchowska

Organizator
Storyteller Museum. Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści w Konstancinie

Współorganizator
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Partnerzy warsztatów:
Fundacja ING Dzieciom, Fundacja Sztuki Polskiej ING, PSTIS Polskie Stowarzyszenie Terapeutów Integracji Sensorycznej

Partnerzy medialni
TOK FM, „Co Jest Grane 24”, AMS, „K Mag”, „Aktivist”, Ladnebebe, Kosmos dla dziewczynek

Partner otwarcia: Lodziarnia Jesz Lody Tradycyjne Materiały prasowe

  • Dostępność
    • Wystawa jest dostępna dla osób z niepełnosprawnością sensoryczną oraz niepełnosprawnością ruchu. Zapraszamy wszystkich niezależnie od wieku, umiejętności, wiedzy czy sposobu odbierania świata. Wykorzystując sensoryczny potencjał wystawy przygotowaliśmy warsztaty dla grup z uwzględnieniem  różnorodnych potrzeb komunikacyjnych i możliwości percepcyjnych. Wizyta grup zorganizowanych jest możliwa po wcześniejszym uzgodnieniu terminu: edukacja@u-jazdowski.pl

    • Uwaga! Dostęp do budynku dla osób poruszających się na wózkach wymaga asystenta, prosimy o kontakt z Informacją + 48 22 628 12 71 wew. 135, info@u-jazdowski.pl