Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

Podróż Pamięci - oferta Fundacji "Pamięć Treblinki"

  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz
Bookmark and Share
opublikowany: wtorek, 17 listopada, 2020 - 12:48
zaktualizowany: środa, 18 listopada, 2020 - 11:51
Biuro Edukacji Urzędu Miasta st. Warszawy, zachęca do zapoznania się z ofertą Fundacji "Pamięć Treblinki". Szczegóły mogą Państwo znaleźć w poniższym liście skierowanym do warszawskich placówek edukacyjnych.

Szanowni Państwo,

W ostatnich latach Biuro Edukacji Urzędu Miasta st. Warszawy we współpracy z Fundacją “Pamięć Treblinki” zachęcało nauczycieli do wizyt studyjnych na terenie byłego Obozu Zagłady w Treblince.
Na razie trzeba takie wyjazdy odłożyć do czasu zakończenia obostrzeń epidemiologicznych. Fundacja "Pamięć Treblinki" zwraca się więc do Państwa z prośbą o rozważenie możliwości przeprowadzenia lekcji dotyczącej Holocaustu, a szczególnie historii Obozu Zagłady w Treblince. Można  powiązać taką lekcję z przypadającym zawsze na dzień 27 stycznia 
Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

W dobie pandemii wiele ważnych spraw może umykać. Jedną z nich jest pamięć o ofiarach Zagłady. Trzeba o nich mówić nie tylko po to, żeby uwrażliwiać uczniów na konsekwencje wykluczania i dehumanizacji. Nie da się zrozumieć historii i kultury Polski - a w tym Warszawy - bez świadomości wpływu, jaki wywarła na nią zarówno wielowiekowa obecność, jak i Zagłada obywateli Polski - Żydów.

Treblinka jest jednym z największych cmentarzy warszawiaków i symbolem największej zbrodni w historii naszego miasta – zbrodni, w której zamordowano co trzeciego mieszkańca Warszawy. Naszym zdaniem ważny jest również wspólny z uczniami namysł nad tym, co z Zagłady wynika tu i teraz dla nas samych, dla Warszawy i Polski.

Fundacja "Pamięć Treblinki" przygotowała prezentację dotyczącą obozu Zagłady w Treblince, mogącą stanowić podstawę lekcji o Zagładzie, a także inne materiały ułatwiające upamiętnienie ofiar Treblinki. Materiały te są dostępne na stronie podroz-pamieci.pl/lekcja-o-treblince/

Zachęcamy Państwa do wizyty na tej stronie, ale również do bezpośredniego kontaktu z naszą Fundacją (mejl: fundacja@pamiectreblinki.org). Chętnie pomożemy w przygotowaniach lekcji.

Serdecznie prosimy o rozważenie naszej propozycji.

Będziemy wdzięczni za informację, jak możemy Państwu pomóc.

Ewa i Paweł Sawiccy – Fundacja „Pamięć Treblinki”