Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

Relacja z pierwszych wyjazdowych warsztatów szachowych dla nauczycieli

  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz
Bookmark and Share
opublikowany: środa, 16 marca, 2016 - 15:29
zaktualizowany: piątek, 25 listopada, 2016 - 13:54
W dniach 11-13 marca 2016 w Ośrodku Oświatowo-Szkoleniowym „Arkadia” w Kazimierzu Dolnym odbyły się wyjazdowe warsztaty szachowe dla najaktywniejszych nauczycieli, uczestniczących w stołecznych programach: „WARS i SAWA grają w szachy” (wchodzącym w skład ogólnopolskiego projektu „Edukacja przez Szachy w Szkole”) oraz „Rehabilitacja przez Szachy”.

Szkolenie zostało zorganizowane przez Biuro Edukacji Urzędu m.st. Warszawy we współpracy z Polskim Związkiem Szachowym. Uczestniczyło w nim 26 warszawskich nauczycieli.

Do udziału w roli prelegentów zaproszono również osoby z różnych miejsc Polski, wyróżniające się w swoich regionach w dziedzinie wprowadzania szachów do szkół. Byli to:
- Robert Korpalski – wieloletni nauczyciel szachów z Wrocławia, autor interaktywnego podręcznika szachowego;
 - Jolanta Katarzyna Dados – liderka wśród nauczycieli na Lubelszczyźnie, konsultant metodyczny wydanego niedawno przez Polski Związek Szachowy podręcznika Ewy Przeździeckiej Grajmy w szachy. Scenariusze lekcji dla nauczycieli prowadzących zajęcia szachowe w ramach projektu „Edukacja przez Szachy w Szkole I i II rok nauczania;
- Wiesława Walkowska – nauczycielka i działaczka sportowa, która sprawiła, że szachy są w każdym domu w niewielkich Włoszakowicach nieopodal Leszna;
- Grażyna Ciesielska – należąca do z najaktywniejszych nauczycieli w projekcie, na co dzień pracująca w Elblągu.

Swoimi doświadczeniami  dzieliły się również osoby zaangażowane w projekcie „Edukacja przez Szachy w Szkole”: koordynator projektu Michał Luch przedstawił aktualną sytuację oraz plany na przyszłość w dziedzinie wprowadzania szachów do szkół, autorka wydanych przez PZSzach scenariuszy dla nauczycieli Ewa Przeździecka opowiedziała o swojej książce, sędzina szachowa i wykładowczyni na kursach dla nauczycieli Adrianna Staniszewska wprowadziła słuchaczy w tajniki organizacji turniejów szachowych.

Podczas ostatniego dnia warsztatów nauczyciele zmierzyli się ze sobą w rozgrywkach szachowych.

Gośćmi specjalnymi całej imprezy byli Jan Kusina – Wiceprezes Zarządu PZSzach oraz Lidia Korpak, doradca metodyczny m.st. Warszawy w zakresie wychowania fizycznego.

Warsztaty były również wspaniałą okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy nauczycielami. Liczymy na to, że przyczynią się do wprowadzenia wielu ciekawych rozwiązań w szkołach projektowych.