Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

Podsumowanie kursu dla nauczycieli w ramach III edycji programu WARS i SAWA grają w szachy

  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz
Bookmark and Share
opublikowany: piątek, 22 kwietnia, 2016 - 09:01
zaktualizowany: piątek, 25 listopada, 2016 - 13:54
17 kwietnia 2016 r. zakończył się 72 – godzinny kurs metodyczny z nauczania gry w szachy w ramach III. edycji warszawskiego programu pn. „WARS i SAWA grają w szachy”, realizowanego przez m.st. Warszawę i Polski Związek Szachowy w ramach ogólnopolskiego projektu „Edukacja przez Szachy w Szkole”. Podczas kursu została przeszkolona kolejna grupa 74 warszawskich nauczycieli z 35 stołecznych szkół podstawowych.

Tym bardziej cieszy fakt, że w grupie tej są przedstawiciele 23 szkół z poprzednich edycji programu, które postanowiły rozszerzyć zakres nauki gry w szachy na kolejne oddziały klasowe i przeszkolić z metodyki nauczania „królewskiej gry” kolejnych nauczycieli.

Ukończenie niniejszego kursu uprawnia do prowadzenia nauki gry w szachy dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Zgodnie z założeniami programu, zgłoszenie umożliwia wprowadzenie do zajęć szkolnych dwuletniej nauki gry w szachy, do wytypowanej co najmniej jednej klasy (pierwszej lub drugiej) w szkole, w wymiarze co najmniej 1 godziny tygodniowo. Rekomendujemy, aby zajęcia szachowe w ramach III. edycji programu „WARS i SAWA grają w szachy” rozpoczęły się z początkiem nowego roku szkolnego 2016/2017. Zajęcia te do tej pory prowadzone były przez przeszkolonych na kursie nauczycieli, w ramach dwóch dodatkowych godzin, realizowanych w obowiązkowym wymiarze godzin, zgodnie z art. 42 ust. 2 pkt 2 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2014 r. poz. 191 i 1198).

Dla każdej szkoły uczestniczącej w programie Polski Związek Szachowy zapewnia wyposażenie jej w podstawowy sprzęt szachowy. W związku z tym, we wrześniu br. przedstawiciele 12 szkół z III edycji, które dotąd nie uczestniczyły jeszcze w programie, będą mogły odebrać sprzęt. Szczegółowe informacje zostaną przekazane zainteresowanym w późniejszym terminie.

Nauczyciele realizujący zadania programu „WARS i SAWA grają w szachy” mogą konsultować się z koordynatorem merytorycznym, którym jest p. Michał Luch z Polskiego Związku Szachowego – polski szachista i mistrz międzynarodowy od 2005 r. Konsultacje metodyczne w r. szk. 2015/2016 odbywają się w siedzibie Polskiego Związku Szachowego w każdy czwartek, w godzinach 12:30 – 14:30. Pan Luch jest również dostępny dla Państwa mailowo: m.luch@pzszach.org.pl  oraz  telefonicznie: 532 116 327.

Mirosław Sielatycki
Zastępca Dyrektora
Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy

Źródło informacji: 

Pliki do pobrania: 

ZałącznikWielkość
PDF icon Lista szkół z III edycji programu36.68 KB