Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

Relacja z konferencji „Chess in School”

  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz
Bookmark and Share
opublikowany: poniedziałek, 22 maja, 2017 - 15:00
zaktualizowany: poniedziałek, 22 maja, 2017 - 15:24
W dniach 19 – 20 maja 2017 r. w siedzibie OSiR „Śródmieście” w Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja „Chess in School”, zorganizowana we współpracy Polskiego Związku Szachowego i Miasta Stołecznego Warszawy.

Uczestniczyli w niej Włodzimierz Paszyński - zastępca Prezydenta m.st. Warszawy, który otworzył konferencję, Edgar Ghazaryan - ambasador Armenii w Polsce, przedstawiciele stołecznego ratusza na czele z Mirosławem Sielatyckim – zastępcą dyrektora Biura Edukacji oraz Dorotą Ognichą – zastępcą dyrektora Biura Sportu i Rekreacji, przedstawiciele Polskiego Związku Szachowego (PZSzach), zaproszeni prelegenci z Polski i zagranicy oraz nauczyciele uczestniczący w projekcie „Edukacja przez Szachy w Szkole”, w tym „WARS i SAWA grają w szachy” oraz „Rehabilitacja przez Szachy”. W imieniu PZSzach gości witał Krzysztof Góra -  członek zarządu Polskiego Związku Szachowego, Przewodniczący Komisji Szachów w Szkole.

Pierwszy dzień konferencji miał charakter metodyczny. Zostały omówione dotychczasowe działania podejmowane w ramach edukacyjnych projektów szachowych oraz przedstawiono wiele ciekawych rozwiązań praktycznych.

Jak podkreślał Mirosław Sielatycki – zastępca dyrektora Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy, w stolicy pierwsza grupa nauczycieli przeszkolonych z metodyki nauczania gry w szachy rozpoczęła zajęcia szachowe z najmłodszymi uczniami  we wrześniu 2013 r., kiedy wystartował warszawski pilotaż ogólnopolskiego projektu „Edukacja przez Szachy w Szkole” – pn. „WARS i SAWA grają w szachy”. Cieszy fakt, że dziś w projekcie w całej Polsce uczestniczy blisko 1000 szkół.

dr Mirosław Baum zaprezentował wyniki badań przeprowadzonych w październiku i listopadzie 2016 r. przez pracowników naukowych Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie wśród uczestników projektu. Celem  badań było poznanie opinii osób podejmujących decyzję o wdrożeniu i odpowiedzialnych za realizację projektu „Edukacja przez Szachy w Szkole” na temat ich najważniejszych doświadczeń w tym zakresie. Badaniem objęto 632 szkoły, które przystąpiły do projektu w latach 2013-2015. Wartość podejmowanych działań w pełni oddaje cytat: Szachy mają dziwną przypadłość - dzieci je lubią, pomimo, że są dla nich dobre. Dr Baum zaprosił również do lektury publikacji poświęconej projektowi, podsumowującej wyniki niniejszych badań: Innowacyjne wspieranie rozwoju uczniów. Projekt Edukacja przez Szachy w Szkole, Baum A., Łukasiewicz-Wieleba J., Wiśniewska J., Konieczna I., Warszawa 2017, Wydawnictwo Akademii Pedagogiki Specjalnej.  

Ciekawą prezentację poświęconą metaanalizom dotyczącym szachów oraz modelom edukacji szachowej wygłosił Dawid Marszałek z Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.

Jerry Nash – amerykański szachowy doradca ds. edukacji opowiedział o relacji szachów i matematyki.  

Ponadto swoimi szachowymi doświadczeniami w pracy z uczniami i wprowadzonymi innowacjami w tym zakresie podzielili się przedstawiciele szkół:   Adam Bukojemski  - szachy w szkołach w Londynie; Jacek Przybylski, Magdalena Korzeniowska - Szkoła Podstawowa nr 62 w Krakowie; Beata Piotrowska - dyrektor Szkoły Podstawowej w Białaczowie; Bartosz Tracz - II Liceum Ogólnokształcące w Kędzierzynie-Koźlu; Anna Świć - trener w programie Mistrzowie Kodowania.

Drugi dzień konferencji miał charakter stricte międzynarodowy. Przedstawiono wówczas szachowe doświadczenia innych krajów. Głos w dyskusji zabrali m.in.: Jesper Hall – szwedzki szachista, trener szachowy i mistrz międzynarodowy od 1993 r.; Jerry Nash – amerykański szachowy doradca ds. edukacji; Luis Blasco z Madrytu, Jonathan Bryant – Londyn oraz Anna Harazińska – koordynator projektu „Edukacja przez Szachy w Szkole” z Polskiego Związku Szachowego. 

Dziękujemy za udział i zapraszamy 2 czerwca do warszawskiej hali Torwar na kolejne duże wydarzenie szachowe, tj. IV turniej ogólnopolskiego projektu „Edukacja przez Szachy w Szkole” z kategorią warszawską „WARS i SAWA grają w szachy”. Turniej, którego tematem przewodnim jest hasło „Gramy dla Marii”, wpisuje się w kalendarz miejskich obchodów 150-tej rocznicy urodzin Marii Skłodowskiej-Curie. 

 

Pliki do pobrania: