Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

Szachy zagościły na bulwarze Jana Karskiego

  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz
Bookmark and Share
opublikowany: poniedziałek, 4 czerwca, 2018 - 16:49
zaktualizowany: wtorek, 5 czerwca, 2018 - 08:55
Kamienne szachownice, wypożyczalnia bierek oraz stolików, a przede wszystkim wyjątkowa atmosfera nadwiślańskiej promenady. Na bulwarze Jana Karskiego powstał tzw. zakątek szachowy.

 Swoje umiejętności będą tam mogli sprawdzić m.in. uczestnicy programu „WARS i SAWA grają w szachy”.

W zakątku szachowym skorzystać można zarówno z kamiennych szachownic, jak i wypożyczalni stolików.

 Jak powszechnie wiadomo Jan Karski był wielkim miłośnikiem królewskiej gry. Dlatego też właśnie na bulwarze jego imienia przygotowaliśmy dla warszawiaków niewielki szachowy zakątek. Celem naszego projektu jest zaproponowanie warszawiakom i gościom odwiedzającym stolicę, twórczej rozrywki na bulwarach, którą jest właśnie gra w szachy  – mówił Włodzimierz Paszyński, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy.

Zakątek szachowy powstał w północnej części bulwaru Jana Karskiego, na palcu przed punktem informacji turystycznej. Tworzą go trzy kamienne stoliki szachowe – pole gry zostało wyryte w górnej części głazów – ale miejsc dla szachistów będzie znacznie więcej.

We współpracy z Zarządem Zieleni i obsługującą punkt informacji turystycznej Green Caffè Nero przygotowaliśmy dla warszawiaków i gości odwiedzających bulwar ofertę wypożyczania szachów, ale też stolików, krzeseł i puf. Jednorazowo partię będzie mogło rozgrywać nawet dziesięć par – zapewniał Mirosław Sielatycki, zastępca dyrektora Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy. – Prowadzimy również rozmowy z Polskim Związkiem Szachowym. Chcemy organizować tutaj cykliczne turnieje, konkursy i zabawy szachowe. Wspierać będzie nas również Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego – dodał.

Bardzo się cieszę, że miasto tak dba o pamięć wyjątkowego Polaka jakim był Jan Karski i mocno akcentuje związek bulwarów z ich patronem. Warto podkreślić, że szachy to gra wymagająca m.in. milczenia, trudnych decyzji i analitycznego myślenia. To wszystko doskonale pasuje do sylwetki i życiorysu Karskiego – mówiła Ewa Junczyk-Ziomecka, prezes Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego.

Zestawy szachowe oraz meble będą udostępniane gościom Dzielnicy Wisła bezpłatnie w godzinach pracy informacji turystycznej, a więc od poniedziałku do czwartku w godz. 11.00-19.00 oraz od piątku do niedzieli w godz. 11.00-21.00. Wypożyczanie sprzętu będzie możliwe do 30 września.

Celem projektu jest zaproponowanie warszawiakom i gościom odwiedzającym stolicę, twórczej rozrywki na bulwarach, którą jest gra w szachy. Wierzę, że nasza propozycja będzie atrakcyjna zarówno dla rodzin i seniorów, jak i dzieci i młodzieży. Doświadczenia innych miast w kraju i zagranicą pokazują, że gra w szachy nad rzeką jest popularna. Teraz Warszawa dołącza do tego grona – uzupełnił wiceprezydent Paszyński.

Projektując bulwary myśleliśmy o różnych grupach użytkowników. Są tu miejsca zarówno do aktywnej rekreacji, jaki i leniwego wypoczynku. Wierzę, że szachy dobrze wpiszą się w nadwiślański krajobraz, a także będą elementem łączącym pokolenia – powiedział Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy

Młodzi szachiści uczą się gry w szkole

„WARS i SAWA grają w szachy” to warszawski program nauki gry w szachy dla uczniów szkół podstawowych, będący częścią ogólnopolskiego projektu "Edukacja przez Szachy w Szkole". To największe edukacyjne przedsięwzięcie szachowe w kraju. Obecnie program realizowany jest w 133 szkołach podstawowych w stolicy, czyli niemal w 60% wszystkich miejskich podstawówek.

Szachy są doskonałym narzędziem edukacyjnym, które rozwija różne umiejętności – podkreśliłKrzysztof Góra, wiceprezes Polskiego Związku Szachowego ds. Sportu Powszechnego. – Wspólnie z Warszawą prowadzimy szereg działań. Jednym z największych, a także najbliższych, jest odbywający się w piątek turniej „Gramy dla Niepodległej”, który będzie również finałem ogólnopolskiego projektu „Edukacja przez Szachy w Szkole”.

"WARS i SAWA grają w szachy” obejmuje jedną godzinę nauki gry w szachy tygodniowo, w dwuletnim cyklu. Zajęcia prowadzone są przez odpowiednio przeszkolonego nauczyciela, a cały program skierowany jest do najmłodszych uczniów, tj. klas I-III.

Zgodnie z założeniami program ma pobudzać dzieci do rozwoju wrodzonych umiejętności i logicznego myślenia, ale także moa stanowić element terapii dla dzieci z różnymi dysfunkcjami. Podobne zdanie na temat gry w szachy wyraził Parlament Europejski, który w 2012 r. zarekomendował krajom członkowskim wdrażanie szachów do systemów oświaty.  Dzięki temu – bez względu na wiek dziecka – może poprawić się ich koncentracja, zwiększyć cierpliwość i wytrwałość, a przede wszystkim rozwinąć zmysł twórczy, intuicja, pamięć oraz umiejętność analitycznego myślenia i podejmowania decyzji.

Według danych na rok szkolny 2017/2018 programem „WARS i SAWA grają w szachy” obejmowanych jest rokrocznie ponad sześć tysięcy uczniów warszawskich podstawówek.

W trakcie realizacji programu nauczyciele uczestniczą w uzupełniających warsztatach szachowych, które podnoszą ich umiejętności szachowe, a także doskonalą warsztat metodyczny w zakresie nauczania gry w szachy dzieci. Rokrocznie, we współpracy z Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń, organizowana jest szachowa konferencja metodyczna dla nauczycieli. Ostatnia odbyła się w czwartek, 17 maja.

Projekt finansowany jest z budżetu m.st. Warszawy, przy współpracy z Polskim Związkiem Szachowym, który zapewnia wyposażenie szkół w podstawowy sprzęt szachowy.

Źródło informacji: