Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

WARS i SAWA grają w szachy - inauguracja warszawskiego, międzyszkolnego turnieju szachowego

  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz
Bookmark and Share
opublikowany: piątek, 20 marca, 2015 - 16:02
zaktualizowany: piątek, 25 listopada, 2016 - 13:37
w piątek, 20 marca, rozpoczął się dzielnicowy etap rozrywek w ramach warszawskiego, międzyszkolnego turnieju szachowego. Organizatorami turnieju dla ponad 400 uczniów uczących się w stołecznych szkołach podstawowych są m.st. Warszawa i Polski Związek Szachowy. Jest to przygotowanie do finału największego w kraju, systemowo prowadzonego programu nauki gry w szachy obejmującego blisko połowę warszawskich szkół podstawowych (z ok. 300 szkół w Polsce, 88 to szkoły warszawskie). Od września 2013 r. szkoły te uczestniczą w ogólnopolskim projekcie „Edukacja przez Szachy w Szkole”.

Turniej otworzyli: Mirosław Sielatycki – zastępca dyrektora Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy, Dorota Ognicha – zastępca dyrektora Biura Sportu i Rekreacji Urzędu m.st. Warszawy oraz Tomasz Delega – prezes Polskiego Związku Szachowego. Uczestnikom kibicowali m.in. również: Julita Paskudzka – dyrektor szkoły gospodarza miejsca, Paweł Radoła i Krzysztof Krzywicki – dzielnicowi koordynatorzy turnieju (Mokotów, Śródmieście) oraz przedstawiciele szkół z pilotażu.     

W pierwszej grupie zmierzyło się ze sobą 54 uczniów z Mokotowa i Śródmieścia. Dzielnicowy etap rozgrywek w pozostałych sześciu grupach turniejowych potrwa do 23 kwietnia br.

Zarówno etap dzielnicowy, jak i miejski obejmuje po 5 rund rozgrywanych systemem szwajcarskim, z tempem 15 minut na zawodnika na rozegranie partii. 
Do miejskiego etapu turnieju awansuje 17 drużyn szkolnych, które uzyskają największą liczbę punktów na etapie dzielnicowym, sumowanych w skali wszystkich siedmiu grup turniejowych.
Opiekę merytoryczną nad prawidłowym przebiegiem turnieju sprawuje Polski Związek Szachowy. Szczegółowy terminarz rozgrywek, zdjęcia oraz informacja o programie znajdują się w załącznikach.

FINAŁ MIEJSKI turnieju odbędzie się 30 maja 2015 r. w Pałacu Młodzieży w Warszawie

Zwycięskie drużyny, oprócz indywidualnych nagród, wygrają dla swoich klas zegary szachowe oraz wycieczki. Są to:

  1. pierwsze miejsce: trzydniowa wycieczka dydaktyczna
  2. drugie miejsce: karnety do Centrum Nauki Kopernik
  3. trzecie miejsce: karnety do Oceanarium 3D na Stadionie Narodowym

Dyrektor Biura Edukacji
Urzędu m.st. Warszawy
Joanna Gospodarczyk

 

Źródło informacji: 

Pliki do pobrania: 

ZałącznikWielkość
PDF icon 1. Terminarz rozgrywek87.91 KB
PDF icon 2. Notatka o programie78.3 KB