Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

Relacja z finału warszawskiego, międzyszkolnego turnieju szachowego „WARS i SAWA grają w szachy”

  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz
Bookmark and Share
opublikowany: poniedziałek, 1 czerwca, 2015 - 09:46
zaktualizowany: piątek, 25 listopada, 2016 - 13:44
W sobotę 30 maja br. w Pałacu Młodzieży w Warszawie odbył się finał miejski warszawskiego międzyszkolnego turnieju szachowego, zorganizowanego przez Miasto Stołeczne Warszawę i Polski Związek Szachowy na zakończenie stołecznego pilotażu ogólnopolskiego projektu „Edukacja przez Szachy w Szkole” – „WARS i SAWA grają w szachy”.

Warszawski turniej stanowi podsumowanie pilotażu, polegającego na  wprowadzeniu od września 2013 r. dwuletniej nauki gry w szachy do wytypowanej klasy w szkole podstawowej (pierwszej lub drugiej), w wymiarze co najmniej jednej godziny tygodniowo. Nauka, prowadzona jest przez przeszkolonego na kursie metodycznym nauczyciela, w ramach dodatkowych godzin, przeznaczonych na realizację zajęć zwiększających szanse edukacyjne uczniów. Obecnie w programie uczestniczy 88 warszawskich podstawówek, co stanowi blisko połowę szkół podstawowych prowadzonych przez m.st. Warszawę.

Rozgrywki w ramach turnieju rozpoczęły się wiosną 2015. W marcu i kwietniu br. ponad 400 uczniów uczestniczyło w etapie dzielnicowym turnieju, w którym drużyny z poszczególnych szkół grały ze sobą w podziale według dzielnic na siedem grup turniejowych. W poszczególnych dzielnicach zostali powołani dzielnicowi koordynatorzy turnieju, odpowiedzialni za organizację rozgrywek w danej grupie turniejowej. Do finału miejskiego awansowało 19 sześcioosobowych drużyn szkolnych, które uzyskały najwyższą liczbę punktów na etapie dzielnicowym, sumowanych w skali całego miasta.

Finałowe spotkanie w Pałacu Młodzieży w Warszawie z udziałem 114 młodych zawodników otworzył Pan Włodzimierz Paszyński – Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy. Uroczystemu otwarciu towarzyszyło przekazanie przedstawicielom Polskiego Związku Szachowego niespodzianki od Urzędu m.st. Warszawy za wkład w rozwój warszawskiej oświaty, w  postaci dyplomu oraz stolika szachowego, wykonanego przez słuchaczy kwalifikacyjnego kursu zawodowego w zawodzie stolarz, zorganizowanego przez miejskie Centrum Kształcenia Praktycznego.     

Miasto ściśle współpracuje z Polskim Związkiem Szachowym i systemowo wprowadza naukę gry w szachy do stołecznych szkół, która jak wynika z badań przeprowadzonych przez pracowników naukowych Akademii Leona Koźmińskiego w ramach ewaluacji programu „WARS i SAWA grają w szachy”, ma mierzalny wpływ na rozwój kompetencji kluczowych dzieci -   uczniowie z klas szachowych lepiej czytają, lepiej liczą i dodają.

Finaliści turnieju rozegrali 5 rund systemem szwajcarskim, z tempem 15 minut na zawodnika na rozegranie partii. System punktowy umożliwiał każdemu uczniowi zdobywanie punktów dla swojej drużyny: za zwycięstwo – 3 pkt., za remis – 2 pkt., za porażkę – 1 pkt. W turnieju uczestnicy grali indywidualnie, co stanowiło klasyfikację indywidualną. Klasyfikacja drużynowa ustalana była  na podstawie sumy zdobytych punktów indywidualnych całej szóstki zawodników.

Młodym zawodnikom kibicowali: zastępca Prezydenta m.st. Warszawy – Włodzimierz Paszyński, przedstawiciele: stołecznego ratusza na czele z zastępcami dyrektorów  miejskich biur zaangażowanych we współpracę przy projekcie: Biura Edukacji – Mirosławem Sielatyckim  i Biura Sportu i Rekreacji – Dorotą Ognichą, Polskiego Związku Szachowego na czele z członkiem zarządu – Krzysztofem Górą, Pałacu Młodzieży w Warszawie na czele z wicedyrektorami Anną Bogdańską i Andrzejem Wyrozembskim, dzielnicowi koordynatorzy turnieju, nauczyciele, a także rodzice i opiekunowie dzieci.   

W klasyfikacji indywidualnej dziesięcioro uczniów z najwyższymi wynikami otrzymało Misie Arcymisie oraz zaproszenie do Polskiego Związku Szachowego na lekcję z międzynarodowym mistrzem szachowym. Pierwsza trójka najlepszych uczniów otrzymała ponadto dyplomy, medale oraz gadżety miejskie:

        I.      miejsce: Rafał Marczak ze Szkoły Podstawowej nr 185 im. UNICEF (Praga Południe)

      II.      miejsce: Stefan Zambrowski – Mazurek ze Szkoły Podstawowej nr 133 im. Stefana Czarnieckiego (Bielany)

    III.      miejsce: Maciej Stradowski ze Szkoły Podstawowej nr 340 im. Profesora Bogusława Molskiego (Ursynów)

Zwycięskie drużyny otrzymały dyplomy, puchary, medale, gadżety miejskie orazwygrały dla swoich klas zegary szachowe i wycieczki: za pierwsze miejsce - trzydniowa wycieczka dydaktyczna na Suwalszczyznę, za drugie miejsce – karnety do Centrum Nauki Kopernik, za trzecie miejsce – karnety do Oceanarium 3D na Stadionie Narodowym. W klasyfikacji drużynowej największą liczbę punktów uzyskały:

      I.        miejsce: Szkoła Podstawowa nr 133 im. Stefana Czarnieckiego (Bielany), która będzie reprezentować stolicę uzyskując dodatkowe miejsce w ogólnopolskim turnieju finałowym projektu „Edukacja przez Szachy w Szkole”,

    II.        miejsce: Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 189 im. Marszałka Józefa  Piłsudskiego w Zespole Szkół nr 76 (Rembertów)

  III.        miejsce: Szkoła Podstawowa nr 353 (Wesoła)

Każdy finalista otrzymał pamiątkowy dyplom oraz drobne upominki rzeczowe.
Szczegółowe wyniki rozgrywek dostępne są na stronie:  http://www.chessarbiter.com/turnieje/2015/ti_3379

Finałowi turnieju towarzyszyło ogłoszenie wyników w Konkursie na projekt warszawskich szachów plenerowych, który na zlecenie Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy przeprowadził Pałac Młodzieży w Warszawie. Wśród nadesłanych prac jury konkursu przyznało jednąnagrodę specjalną dla Janka Wilczaka – ucznia III. klasy Gimnazjum nr 49 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Starzyńskiego w Warszawie. Nagrodę ufundowało Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej i jest nią do wyboru:

a)   miejsce w pracowni SCEK Projektowanie przestrzenne w roku szkolnym 2015/2016,

b)   wystawa prac w galerii SCEK,

c)   funkcja asystenta projektanta scenografii i kostiumów w projekcie FOSA 2016, realizowanym przez SCEK.

Serdecznie gratuluję Jankowi ogromnego talentu. Gratuluję także wszystkim finalistom i laureatom turnieju i dziękuję nauczycielom za przeprowadzenie uczniów przez szachową przygodę z pilotażem „WARS i SAWA grają w szachy”, którą mam nadzieję będziecie Państwo kontynuować w swoich szkołach.

Składam ponadto gorące podziękowania dla Polskiego Związku Szachowego za opiekę merytoryczną nad prawidłowym przebiegiem turnieju oraz dla sędziów za profesjonalne i sprawne poprowadzenie rozgrywek. Dziękuję dzielnicowym koordynatorom turnieju, fundatorom nagród, dyrekcji Centrum Kształcenia Praktycznego za przekazanie pięknego stolika szachowego, dyrekcji V Liceum Ogólnokształcące im. księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie za użyczenie stoliczków na turniej oraz dyrekcji Pałacu Młodzieży w Warszawie za udostępnienie sali i pomoc w organizacji finałowego turnieju.       

Polecam wszystkim Państwu reportaż z finału warszawskiego, międzyszkolnego turnieju szachowego „WARS i SAWA grają w szachy”, dostępny pod linkiem: http://warszawa.tvp.pl/20271300/30052015  

Zapraszamy drużyny z warszawskich szkół podstawowych objętych programem „WARS i SAWA grają w szachy” do udziału  w ogólnopolskim turnieju finałowym projektu „Edukacja przez Szachy w Szkole”, organizowanym przez Polski Związek Szachowy 20 czerwca br. na Stadionie Narodowym. Szczegółowe informacje: www.szachywszkole.pl  

Joanna Gospodarczyk
Dyrektor Biura Edukacji
Urzędu m.st. Warszawy

 

Źródło informacji: