Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

Eliminacje okręgowe XXI Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności

  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz
Bookmark and Share
opublikowany: piątek, 20 stycznia, 2017 - 09:55
13 stycznia 2017 roku w Zespole Szkół Gastronomicznych im. prof. Eugeniusza Pijanowskiego w Warszawie odbyły się eliminacje okręgowe XXI Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności.

W szranki olimpijskich zmagań  stanęło 72 uczniów ze szkół zawodowych i liceów z województwa mazowieckiego. Zmagania uczniów obserwowała i nadzorowała Komisja Okręgowa na czele z przewodniczącą - p. dr inż. Elżbietą Wierzbicką, sekretarzem – p. dyrektor Marzeną Cieślak, p. Heleną Chełstowską z Kuratorium Oświaty w Warszawie oraz powołanymi z grona opiekunów nauczycielami.

Eliminacje zakończyły się sukcesem ucznia szkoły gospodarza okręgowych eliminacji olimpiady  – Roberta Nicewicza z kl. 3C, który zajął I miejsce.

II miejsce - uczeń z XL Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego w Warszawie.
III miejsce - uczennica z Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku Mazowieckim.
IV miejsce - uczennica z XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Warszawie.
V miejsce - uczennica z II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego w Warszawie. 

 

Zmaganiom olimpijskim uczniów towarzyszyły interesujące wykłady i pokazy.

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szefów Kuchni i Cukierni (OSSKiC) oraz firmą TransGourmet, właścicielem Selgros cash&carry przygotowało pokaz kulinarny nawiązujący do tematyki przewodniej olimpiady, z wykorzystaniem produktów zbożowych – kasz i makaronów.
W trakcie oczekiwania na wyniki uczestnicy konkursu i ich opiekunowie mieli możliwość wysłuchania wykładu - „Znaczenie produktów zbożowych w żywieniu człowieka. Zasady i stosowanie diety bezglutenowej”. Został on wygłoszony przez dr inż. Aleksandrę Kołotę, z Zakładu Dietetyki, SGGW. Gościliśmy także prodziekan ds. dydaktyki, panią Jadwigę Hamułkę, prof. nadzw. SGGW, która dokonała prezentacji Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji.
Dyrekcja Zespołu Szkół Gastronomicznych dziękuje bardzo współorganizatorom, sponsorom, nauczycielom, pracownikom, uczniom naszej szkoły i ich rodzicomza pomoc i pracę przy organizacji olimpiady!