Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

Program stypendialny dla poetów i tłumaczy

  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz
Bookmark and Share
opublikowany: piątek, 7 maja, 2021 - 10:55
zaktualizowany: poniedziałek, 14 czerwca, 2021 - 08:22
" "
Rusza druga edycja warszawskiego programu stypendialnego dla poetów i tłumaczy wierszy. Zgłoszenia przyjmuje Staromiejski Dom Kultury.

W tym roku przypada setna rocznica urodzin trojga wspaniałych poetów: Julii Hartwig (poetki, eseistki, tłumaczki literatury pięknej z języka francuskiego i angielskiego, laureatki wielu nagród, m.in. Nagrody Literackiej m. st. Warszawy), Tadeusza Różewicza (poety, dramaturga, prozaika i scenarzysty, laureata Europejskiej Nagrody Literackiej w Strasburgu) i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (poety czasu wojny, przedstawiciela pokolenia Kolumbów, który zmarł w Powstaniu Warszawskim). Poezja polska i ta w przekładzie jest nierozerwalną częścią polskiej literatury, historii i tożsamości, dlatego Warszawa wspiera jej rozwój.

6 poetów i 6 tłumaczy

W ramach programu stypendialnego Staromiejski Dom Kultury ufunduje 12 stypendiów, w tym 6 w kategorii „Poezja” i 6 w kategorii „Tłumaczenie tekstów poetyckich”. Każda osoba otrzyma po 5 tys. złotych brutto. Zrealizowane w ramach stypendium projekty powinny mieć charakter twórczy, artystyczny lub stanowić autorską koncepcję. Efektem końcowym nie musi być publikacja książkowa (nie jest wymagana umowa przedwstępna z wydawcą). Stypendium jest skierowane do mieszkańców Warszawy, poetów mających za sobą debiut literacki lub tłumaczy również po debiucie literackim.

Zgłoszenia można wysyłać do 7 czerwca, e-mailem na adres stypendia@sdk.pl lub tradycyjną pocztą: Staromiejski Dom Kultury, Rynek Starego Miasta 2, 00-272 Warszawa (obowiązuje data stempla pocztowego).

Wyniki zostaną ogłoszone w połowie czerwca 2021 r. Więcej informacji na stronie sdk.pl.