Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

Uczniowie Technikum Mechatronicznego nr 1 w Warszawie zakwalifikowali się do międzynarodowego konkursu WorldSkills 2022

 • Powiększ
 • Zwykły
 • Pomniejsz
Bookmark and Share
opublikowany: piątek, 18 czerwca, 2021 - 12:04
zaktualizowany: piątek, 18 czerwca, 2021 - 12:05
WorldSkills Poland to konkurs praktycznych umiejętności zawodowych organizowany przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, będący jednocześnie eliminacjami do prestiżowego ogólnoświatowego konkursu WorldSkills, który odbędzie się w październiku 2022 w Szanghaju.

WorldSkills można porównać do olimpiady sportowej. Konkurs jest organizowany z ogromnym rozmachem od ponad 70 lat. Udział w nim bierze ponad 80 krajów. 1300 zawodników rywalizuje w ponad 60 konkurencjach. Zmagania uczniów, które trwają 4 dni, obserwują przedstawiciele wiodących firm branżowych, rządów, ośrodków naukowych oraz 200 000 widzów.

Zawodnicy dostają do wykonania zadanie, które jest w całości praktyczne. Jest to problem, który mogliby napotkać na stanowisku pracy, np. wykonanie projekt ogrodu, przygotowanie wystawnego obiadu, budowa fragmentu budynku przy określonych parametrach czy napisanie programu komputerowego. Zadanie jest podzielone na etapy, każdy etap jest oceniany przez ekspertów wg precyzyjnych kryteriów. Oprócz samego zadania oceniane są także kompetencje miękkie: radzenie sobie ze stresem, praca w grupie, utrzymanie porządku na stanowisku pracy, estetyka wykonania.

Eliminacje Krajowe WorldSkills Poland 2021 Nowe Technologie odbyły się 2 czerwca 2021 w Lublinie. Zawody odbywały się w 5 konkurencjach: Mechatronika, Roboty Mobilne, Przemysł 4.0, Chmura obliczeniowa, Cyberbezpieczeństwo. Aby wziąć udział, należało zgłosić się wcześniej do Preeliminacji. Technikum Mechatroniczne nr 1 zgłosiło drużyny we wszystkich pięciu konkurencjach i wszystkie pięć drużyn zostało zakwalifikowanych do Eliminacji Krajowych.

Wygrana w Lublinie jest dla drużyny jednocześnie biletem do Szanghaju oraz możliwością reprezentowania Polski na WorldSkills 2022. Uczniowie Technikum Mechatronicznego nr 1 w Warszawie zwyciężyli aż w 3 konkurencjach:

  • Chmura obliczeniowa: Dominik Gubrynowicz
  • Cyberbezpieczeństwo: Jakub Bliźniuk, Filip Brzozowski
  • Mechatronika: Kamil Kośnik, Stanisław Wielgosz

Pozostałe drużyny z Wiśniowej, mimo braku złotego medalu, zadziwiły sędziów nowatorskimi rozwiązaniami technicznymi i szeroką wiedzą. Były to:

  • Roboty mobilne: Stanisław Michalski, Filip Glibowski
  • Przemysł 4.0: Dariusz Wróblewski, Piotr Fila

Warto dodać, żeby chłopcy są uczniami dopiero II klasy technikum.