Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

PIOSENKA DLA MAŁEGO POWSTAŃCA PO RAZ ÓSMY

  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz
Bookmark and Share
opublikowany: poniedziałek, 26 lipca, 2021 - 14:14
zaktualizowany: wtorek, 10 sierpnia, 2021 - 08:25
Znaki Polski Walczącej
Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, wraca na Plac Zamkowy „Piosenka dla Małego Powstańca”. 2 sierpnia o g. 10.00 pod kolumną Zygmunta po raz ósmy spotkają się dzieci uczestniczące w Akcji „Lato w Mieście”, aby zaśpiewać „Pałacyk Michla”, „Sanitariuszkę Małgorzatkę”, „Marsz Mokotowa” i w ten sposób oddać hołd najmłodszym uczestnikom Powstania Warszawskiego.

Wydarzenie, organizowane przez Biuro Edukacji Urzędu m.st. Warszawy oraz Fundację Ave, ma przypominać przede wszystkim najmłodszych, w których dzieciństwo brutalnie wtargnęła wojna. Często musiały stawiać czoła niecodziennym wyzwaniom, jak 8-letnia Wandzia, która codziennie przechodziła pod ogniem kul przez barykadę na ulicy Puławskiej, żeby przynieść mleko od kozy maleńkiej córeczce swojej zaginionej na początku powstania siostry.

Wielu 12-, 13- i 14- latków zaangażowanych było w harcerską grupą „Zawiszaków” i pomagało powstańcom opiekując się rannymi w szpitalach, dostarczając meldunki i prowadząc akcje zwiadowcze. Dzięki nim też działała Harcerska Poczta Powstańcza, w ramach której niezwykle odważni mali listonosze przenieśli blisko 200 tys. przesyłek!

- W tym roku liczymy na przesyłki od współczesnych młodych Warszawiaków! – mówią organizatorzy. – Prosimy, żeby dzieci przyniosły na Plac Zamkowy laurki i listy dla Małego Powstańca. Niech to będzie wyraz podziękowania za ich odwagę! Wszystkie prace w trakcie poniedziałkowej uroczystości wyeksponujemy przy Pomniku Małego Powstańca, a później zrobimy z nich galerię w Internecie.    

W trakcie spotkania dzieci wykonają kilkanaście piosenek pod egidą zespołu muzycznego VIS-A-VIS i solistki Filharmonii Narodowej Magdaleny Schabowskiej, wysłuchają gawędy powstańczej, a następnie ze śpiewem na ustach przejdą pod Pomnik Małego Powstańca, gdzie zostawią swoje rysunkowe „podarki”. 

Do udziału zapraszamy nie tylko grupy „Lata w Mieście”, ale również wszystkich małych mieszkańców stolicy.