Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

Europejski Dzień Języków w Warszawie 2018

  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz
Bookmark and Share
opublikowany: środa, 19 września, 2018 - 11:56
zaktualizowany: poniedziałek, 1 października, 2018 - 09:57
Europejski Dzień Języków
26-28 września 2018 roku zapraszamy na Europejski Dzień Języków w Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń (WCIES) oraz do mieszczącego się w tej placówce Centrum Zasobów Dydaktycznych Języka Angielskiego (YLRC), przy ul. Starej 4.

W programie m.in. lekcja modelowa dla nauczycieli języków obcych wszystkich etapów edukacyjnych z wykorzystaniem mobilnej pracowni z tabletami w formie gry klasowej, „Bajkowe warsztaty plastyczno-językowe” dla przedszkolaków i nauczycieli języka angielskiego w formie przygody z literaturą dziecięcą, czarów z Magicznej Maszyny i zabaw językowych w Centrum Zasobów Dydaktycznych Języka Angielskiego, seminarium dla nauczycieli „Współpraca międzynarodowa w szkole - od pomysłu do projektu”, Drużynowy Turniej Gier Językowych wraz z polowaniem na wiedzę przy użyciu kodów QR oraz interaktywny quiz językowy w Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń. Obchody Europejskiego Dnia Języków odbywają się pod patronatem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.
Szczegóły oraz zapisy poprzez elektroniczny system rekrutacji na stronie www.wcies.edu.pl

Przy okazji obchodów EDJ warto przytoczyć kilka podstawowych aktualnych informacji o nauczaniu języków obcych w Warszawie oraz o ich znajomości wśród mieszkańców miasta.

Nauczanie języków w warszawskich szkołach
Warszawscy uczniowie chętnie uczą się języków obcych od najwcześniejszych lat. Najwięcej uczniów w warszawskich szkołach publicznych uczy się odpowiednio następujących języków obcych:
- jęz. angielski – 222,3 tys. uczniów (96,2% ogółu uczniów)
- jęz. niemiecki – 58,8 tys. (25,5%)
- jęz. hiszpański – 33,7 tys. (14,6%)
- jęz. francuski – 14,8 tys. (6,4%)
- jęz. rosyjski – 9,3 tys. (4,0%)
- jęz. włoski – 1,7 tys. (0,72%)
-łacina – 1,5 tys. (0,64%)
Ponadto w warszawskich szkołach publicznych i niepublicznych uczy się również, choć w niewielkim wymiarze, języków: portugalskiego, tureckiego, chińskiego, japońskiego, arabskiego, węgierskiego.
Największy wzrost zasięgu nauczania w ostatnich latach notuje język hiszpański, który awansował na trzecie miejsce najczęściej nauczanych języków, a w klasach bilingualnych – na miejsce drugie.

Nauczyciele języków obcych
Z każdym rokiem szkolnym potrzebujemy coraz więcej nauczycieli języków obcych. Obecnie w szkołach publicznych 11 języków obcych naucza 2532 nauczycieli (o 74 więcej niż w roku poprzednim). Najwięcej jest nauczycieli:
- jęz. angielskiego – 1774 (liczba rośnie)
- jęz. niemiecki – 367 (na tym samym poziomie)
- jęz. hiszpański - 195 (szybko rośnie)
- jęz. francuski - 110 (spada)
- jęz. rosyjski- 72 (spada)
- jęz. włoski – 13 (spada).

Klasy dwujęzyczne
Dużą popularnością w warszawskich szkołach cieszą się oddziały dwujęzyczne (klasy bilingualne). Po likwidacji gimnazjów, takie oddziały mogą być tworzone w klasach VII-VIII szkół podstawowych. Obecnie w szkołach podstawowych i liceach mamy w sumie 291 oddziałów dwujęzycznych (170 w SP i 121 w LO), w których w sumie uczy się 7862 uczniów (4326 w SP i 3536 w LO). Największą popularnością cieszą się klasy bilingualne z językiem angielskim, których jest 215 (5808 uczniów), następnie z językiem hiszpańskim – 32 klasy (884 uczniów), niemieckim – 22 (607) i francuskim – 21 (563).


Klasy przygotowawcze

Od roku szkolnego 2017/2018 mogą, zgodnie z prawem oświatowym, funkcjonować tzw. oddziały przygotowawcze dla uczniów cudzoziemskich. Są to swojego rodzaju „zerówki” (na różnych etapach nauczania) dla uczniów przybyłych z zagranicy. W zeszłym roku szkolnym powołano pierwsze 4 tego typu klasy w Szkole Podstawowej nr 221 z Oddziałami Integracyjnymi im. Barbary Bronisławy Czarnowskiej w Warszawie przy ul. Ogrodowej. W obecnym roku szkolnym będzie w sumie 8 klas. Poza szkołą na Woli, w której powołano 5 oddziałów, doszły 3 oddziały przygotowawcze w szkole na Targówku - w Szkole Podstawowej nr 58 im. Tadeusza Gajcego, ul. Mieszka I. W sumie w warszawskich oddziałach przygotowawczych na początku roku szkolnego 2018/2019 uczy się 90 dzieci cudzoziemskich.

Języki mniejszości narodowych w szkołach

W Warszawie działają 4 tzw. międzyszkolne zespoły nauczania dla uczniów - obywateli polskich pochodzących z mniejszości narodowych. Są to:

- Międzyszkolny / Międzyprzedszkolny Zespół Nauczania Mniejszości Ukraińskiej z siedzibą w trzech lokalizacjach: przy Szkole Podstawowej nr 221 z Oddziałami Integracyjnymi im. Barbary Bronisławy Czarnowskiej w Warszawie przy ul. Ogrodowej 42/44 (oddział przedszkolny, I i II etap edukacyjny oraz dotychczasowe klasy gimnazjalne), przy XII Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza w Warszawie, ul. Sienna 53.
- Międzyszkolny Zespół Nauczania Mniejszości Ormiańskiej z siedzibą w Szkole Podstawowej nr 210 im. Bohaterów Pawiaka w Warszawie przy ul. Karmelickiej 13.
- Międzyszkolny Zespół Nauczania Mniejszości Białoruskiej z siedzibą w Szkole Podstawowej nr 395 w Warszawie przy ul. Sierakowskiego 9.
- Międzyszkolny Zespół Nauczania Mniejszości Niemieckiej z siedzibą w Szkole Podstawowej nr 303 im. Fryderyka Chopina w Warszawie przy ul. Koncertowej 8.

Język angielski w przedszkolach

Dzięki wysokim aspiracjom edukacyjnym warszawskich uczniów i rodziców zapoznawanie z językami obcymi odbywa się już w przedszkolach. Warszawski Model Przygotowania Językowego w Wychowaniu Przedszkolnym jest realizowany przez Biuro Edukacji Urzędu m.st. Warszawy od roku szkolnego 2015/2016. Programem zostali objęci nauczyciele wychowania przedszkolnego, którzy bezpłatnie podnoszą swoje kwalifikacje na kursach języka angielskiego organizowanych i finansowanych przez miasto. Biuro Edukacji finansowało kursy na poziomach: B1, B2 i B2+. Do połowy 2018 r. kursy języka angielskiego na poziomie B1, B2 i B2+, finansowane przez Biuro Edukacji Urzędu m.st. Warszawy, ukończyło łącznie 679 nauczycieli wychowania przedszkolnego. Realizacja projektu jest dwuetapowa – oprócz kursów organizowanych i finansowanych przez Biuro Edukacji realizowano kursy języka angielskiego na poziomach A0-A2, które były organizowane i finansowane przez dzielnice m.st. Warszawy. Ponadto Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim realizuje metodyczne kursy kwalifikacyjne Nauczanie języka angielskiego w przedszkolu. Dotychczas ukończyło je 14 nauczycieli, a 25 rozpoczęło.

Znajomość języków obcych wśród mieszkańców
Według wyników badania Barometru Warszawskiego 64% mieszkańców naszego miasta deklaruje znajomość co najmniej jednego języka obcego (najwięcej: angielski – 78%, rosyjski – 27%, niemiecki – 16%, francuski – 6%). To średnia dla wszystkich mieszkańców, im są oni młodsi i lepiej wykształceni znajomość języków obcych bardzo wzrasta. 36% mieszkańców nie posługuje się żadnym językiem obcym.
Na pytanie, czy w ciągu ostatniego roku w miejscu publicznym mieszkańcy mieli możliwość porozumiewać się w języku obcym z cudzoziemcami 37% odpowiedziało tak (rozmawiali głównie po angielsku – 82%, niemiecku – 7% i rosyjsku – 5%). 63% mieszkańców nie miało okazji do takiej rozmowy.
Na pytanie jakich języków obcych powinny uczyć warszawskie szkoły, 96% uważa, że języka angielskiego, 56% - niemieckiego, 15% - rosyjskiego, 8% - francuskiego i 6% - hiszpańskiego.

Mirosław Sielatycki
Zastępca Dyrektora Biura Eduakcji
Źródło informacji: 

Pliki do pobrania: 

ZałącznikWielkość
PDF icon EDJ 2018_Program we WCIES442.09 KB