Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

Konferencja Międzynarodowego Stowarzyszenia Planetariów w Niebie Kopernika!

  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz
Bookmark and Share
opublikowany: wtorek, 13 sierpnia, 2013 - 08:14
zaktualizowany: wtorek, 13 sierpnia, 2013 - 08:18
W 2016 roku konferencja IPS odbędzie się w planetarium Centrum Nauki Kopernik – Niebo Kopernika

Prestiżowa konferencja Międzynarodowego Stowarzyszenia Planetariów (International Planetarium Society) odbędzie się w roku 2016 u Centrum Nauki Kopernik. Niebo Kopernika stawało w szranki z kanadyjskim TELUS World of Science i francuskim Cité de l’espace i wygrało!

Konferencje IPS odbywają się co dwa lata. Gromadzą ludzi z różnorodnym bagażem doświadczeń i nowatorskim podejściem do popularyzacji astronomii. Stanowią wyjątkową okazję do dyskusji i wymiany myśli. Organizacja tej imprezy jest dla Nieba Kopernika ogromnym wyróżnieniem i zaszczytem.

Powstałe w 1970 roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Planetariów (IPS - International Planetarium Society) jest ogólnoświatową organizacją skupiającą osoby i instytucje zajmujące się planetariami. Posiada prawie 700 członków z 35 krajów, którzy pracują zarówno w planetariach stałych, jak i przenośnych, w szkołach, na uniwersytetach, w muzeach nauki. Dodatkowo w IPS afiliowanych jest 21 regionalnych i narodowych organizacji planetaryjnych.

Co dwa lata odbywają się konferencje IPS, za każdym razem w innym miejscu. Ostatnia odbyła się w 2012 roku w Baton Rouge w Luizjanie (USA), natomiast najbliższa będzie miała miejsce w dniach 23-27 lipca 2014 roku w Pekinie (Chiny). Potem, w 2016 roku, międzynarodowa społeczność planetaryjna przyjedzie do Polski.

Planetarium Niebo Kopernika działa od 2011 roku. Jest jednym z najnowocześniejszych planetariów w Europie. Posiada kopułę o 16-metrowej średnicy, pod którą mieści się sala na 137 widzów. Do wyświetlania sztucznego nieba używa projektora Megastar IIA, który pozwala pokazać kilkanaście milionów punktów świetlnych.