Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

Piknik Naukowy

  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz
Bookmark and Share
opublikowany: wtorek, 20 kwietnia, 2021 - 08:33
zaktualizowany: poniedziałek, 10 maja, 2021 - 09:55

Piknik naukowy

24. Piknik Naukowy „Klimat i my”: 8-15 maja 2021

Jednym z najważniejszych wyzwań, przed jakim stoimy, jest minimalizacja następstw kryzysu klimatycznego. Dlatego tegoroczna edycja Pikniku Naukowego odbędzie się pod hasłem KLIMAT I MY.

 

Jak zrobić Piknik Naukowy, kiedy nie można rozstawić namiotów i zaprosić do wspólnego eksperymentowania? Mamy na to sposób. Zachęcamy Was do organizowania własnych, kameralnych, rodzinnych pikników. Wyjdźcie z domów 8 i 9 maja, rozłóżcie koc, spójrzcie na otaczającą Was przyrodę i bądźcie gotowi na eksperymenty. Koniecznie zabierzcie nas ze sobą – w swoich smartfonach, laptopach, tabletach. Będziemy czekać online z inspiracjami, pomysłami na doświadczenia do natychmiastowego wykonania i ciekawymi krótkimi filmami, przygotowanymi przez ponad stu autorów.

Przekonacie się, jak niewiele trzeba, by zorganizować ciekawą naukową zabawę i zobaczyć coś, czego nie widzieliście, choć zawsze było na wyciągnięcie ręki.

Za co powinniśmy kochać dżdżownice? Jak oczyścić powietrze z pomocą roślin? Czy da się zagotować wodę w kartonowym garnku?

Temat tegorocznego Pikniku to „Klimat i my”. Przekonamy się, że nauka i technika mogą nam pomóc. Zapoznamy się z faktami dotyczącymi klimatu, poznamy zjawiska odpowiadające za jego zmiany i sprawdzimy, czy rezygnacja z dawnych przyzwyczajeń może być przyjemna.

Jak będzie wyglądał Piknik? Aby zrekompensować Wam i sobie fakt, że nie możemy spotkać się na żywo, impreza potrwa dłużej i będzie odbywać się w kilku wirtualnych miejscach równocześnie.

TRANSMISJA ONLINE 
FB Centrum Nauki Kopernik, FB Piknik Naukowy, YT Centrum Nauki Kopernik

Spotkania online 8 i 9 maja są podzielone na 3 bloki prowadzone na żywo.

11.00 - 12.30 – to propozycje dla najmłodszych. Podpowiemy, jak obserwować przyrodę, zaczynając tuż za progiem. Pokażemy proste eksperymenty i niezwykłe organizmy, które żyją obok nas. Zajrzymy do ZOO, lasu, misiowego szpitala i pod wodę. Nauczymy się robić budki dla owadów, pojemniki na deszczówkę, kosmetyki.

14.30 – 16.00 – w tym bloku znajdą się najciekawsze eksperymenty. Niektóre z nich wykonacie w domu. Inne wymagają specjalistycznego sprzętu, ale są warte

zobaczenia. Obejrzycie także propozycje filmowe zagranicznych gości pikniku, materiały związane ze zdrowiem i doświadczenia prowadzone przez młodych naukowców. Nie zabraknie tematów związanych ze smogiem, emisją dwutlenku węgla i lodowcami.

18.00 – 19.30 – wieczór dla starszych piknikowiczów. To czas na spotkania z ekspertami na żywo i materiały przygotowane przez instytucje badawcze. Sobotnie spotkanie zakończy pokaz nieba, prowadzony na żywo z planetarium Kopernika, a niedzielne – pokaz naukowy o klimacie.


WARSZTATY I SPOTKANIA

Na platformach internetowych 

8 i 9 maja będzie można także wziąć udział w warsztatach online i spotkaniach z ekspertami. Ich harmonogram i informacja, jak do tych wydarzeń dołączyć będzie opublikowana na www.pikniknaukowy.pl

WIRTUALNE NAMIOTY

Na www.pikniknaukowy.pl

Nie może być Pikniku Naukowego bez namiotów. W związku z tym przygotowana została ich wirtualna wersja, dostępna 10-15 maja na stronie pikniku. Wybierając nazwę instytucji, będzie można obejrzeć wszystkie przygotowane przez nią filmy. Wirtualne namioty ma 110 instytucji. Czeka na Was ponad 300 filmów.

Tagi: 

Data ogłoszenia: 

wtorek, 20 Kwiecień, 2021