Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

Multimedialny przewodnik po Getcie Warszawskim

  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz
Bookmark and Share
opublikowany: poniedziałek, 8 lipca, 2013 - 11:02
zaktualizowany: wtorek, 9 lipca, 2013 - 12:46
Dom Spotkań z Historią zaprasza na wirtualny spacer po stołecznej dzielnicy żydowskiej. Serwis został uruchomiony przez Dom Spotkań z Historią w związku z upływającą w tym roku 70. rocznicą powstania w getcie warszawskim.

www.warszawskiegetto.dsh.waw.pl

Na pierwszy spacer, oparty na książce Spojrzenia na warszawskie getto, zabiera jej autor – dr hab. Jacek Leociak. Z 69 ulic, które znalazły się na terenie getta wybrano sześć – Krochmalną, Leszno, Karmelicką, Nowolipie, Miłą i Stawki – ze względu na rolę jaką odegrały w historii dzielnicy zamkniętej oraz losach jej mieszkańców. Autor prowadzi po wytyczonej ścieżce, wykorzystując nagrane fragmenty książki oraz różnorakie świadectwa i zdjęcia. Specjalnie na potrzeby audioprzewodnika powstał tekst poświęcony Nowolipkom 68. W piwnicy domu pod tym adresem, ukryto Konspiracyjne Archiwum Getta Warszawskiego, zwane Archiwum Ringelbluma; bezcenną, największą i najważniejszą kolekcję dokumentów z czasów Zagłady Żydów w okupowanej Europie, odkopaną w 1946 i 1950 roku.

Przewodnikiem na kolejnej trasie jest Janusz Korczak. Na mapie zaznaczono 25 miejsc – większość już nieistniejących – związanych ze „Starym Doktorem”, m.in. Dom Sierot przy ul. Krochmalnej, nowatorską placówkę dla dzieci żydowskich; słynne Wydawnictwo Jakuba Mortkowicza, które wydawało książki Janusza Korczaka; siedzibę Polskiego Radia, w którym prowadził popularne audycje czy Wielką Synagogę.

Trzecia ścieżka powstała w oparciu o relacje z Archiwum Historii Mówionej DSH i Ośrodka KARTA. Przewodnikami po getcie są m.in. bracia Izaak i Władysław Korblum, Halina Aszkenazy-Engelhard, Stanisław Galas, Janusz Jarzęcki. Świadkowie opowiadają m.in. o tworzeniu getta, epidemii tyfusu, pracy w szopach, akcji wysiedleńczej oraz życiu codziennym w żydowskiej dzielnicy zamkniętej.
Kolejna część portalu zatytułowana Nieznana historia – powstanie w getcie warszawskim w relacjach Archiwum Historii Wizualnej (VHA) Instytutu Fundacji Shoah Południowej Karoliny to projekt zrealizowany przez członków działającego w DSH Klubu Przyjaciół Karty zrzeszającego uczniów liceum ogólnokształcącego im M. Reja w Warszawie. Licealiści wykorzystując zbiory Archiwum Historii Wizualnej (VHA) wykonywali kwerendy, przygotowywali biogramy świadków oraz transkrypcje relacji. Zwieńczeniem projektu są dwa  wywiady – z Heną Kuczer (Krystyną Budnicką) oraz z Kazikiem Symchą Ratajzerem-Rotem ps. Kazik.

Źródło informacji: