Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

Warsztaty edukacyjne dla dzieci

  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz
Bookmark and Share
opublikowany: czwartek, 29 lipca, 2021 - 08:39
zaktualizowany: czwartek, 29 lipca, 2021 - 08:39
Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania przygotowało pilotażowy cykl warsztatów, z których skorzystało już blisko 600 przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych. Zajęcia cieszyły się tak dużą popularnością, że kolejne realizowane będą już jesienią.

Dobrych nawyków warto uczyć już od najmłodszych lat – dotyczy to także prawidłowych zasad segregowania odpadów. Cykl warsztatów edukacyjnych "Miniwysypisko" to proekologiczna inicjatywa, która powstała z myślą o edukacji najmłodszych w tym zakresie. Wpisuje się ona w formułę „bawiąc – uczyć”. Dzięki zainscenizowaniu miniwysypiska przedszkolaki oraz uczniowie szkół podstawowych mają okazję sprawdzić swoją wiedzę.

– Tego typu zajęcia niosą za sobą również szereg innych korzyści: uczą pracy w grupie, odpowiedzialności, a przede wszystkim kształtują w dzieciach przekonanie, że troska o środowisko jest bezcenna i każdy ma bezpośredni wpływ na swoje otoczenie – mówi Jakub Turowicz z Zespołu Komunikacji Społecznej MPO.

Pierwsza odsłona warsztatów edukacyjnych miała miejsce 23 czerwca w trakcie VIII Ogrodu Jordanowskiego na Targówku. Tamtego dnia, podczas pikniku ekologicznego, pracownicy spółki spotkali się z ponad 400 trzecioklasistami z dzielnicy. Sposób, w jaki zostały przygotowane zajęcia przypadł uczniom do gustu, chętnie uczestniczyli w aktywnościach przygotowanych przez spółkę. Kolejne zajęcia zorganizowane zostały w Szkole Podstawowej nr 206 im. Władysława Reymonta na warszawskim Targówku, a także na Woli - w Przedszkolu nr 124. W tych dwóch wydarzeniach wzięło udział ok. 200 dzieci. Pozytywny odbiór warsztatów był bezpośrednim powodem decyzji o kontynuacji projektu.

Formuła zajęć edukacyjnych opracowana została w taki sposób, by poprzez zabawę oraz interakcję przekazać najważniejsze informacje na temat segregacji popularnych odpadów, z którymi dzieci mogą mieć do czynienia każdego dnia. W trakcie zajęć dzieci zachęcane są do aktywnego uczestnictwa i zadawania pytań.

Na początku uczestnicy uczą się zasad prawidłowego postępowania z poszczególnymi rodzajami odpadów. Następnie rozpoczyna się sprzątanie i segregowanie odpadów z przygotowanego wcześniej miniwysypiska. Butelki, gazety, kartony po sokach, puszki, baterie - wszystko to musi trafić do odpowiednich, kolorowych pojemników frakcyjnych.

Potem wspólnie oceniane są efekty segregacji, a pracownicy MPO Warszawa pomagają dzieciom zweryfikować ich wybory. Jeśli któryś z odpadów trafił do niewłaściwego kontenera, uczestnicy dowiadują się, gdzie powinien zostać wyrzucony.

Ostatnią atrakcją spotkania jest możliwość dokładnego obejrzenia (a nawet posiedzenia za kierownicą) jednego z najnowszych pojazdów bezpylnych spółki, które na co dzień odbierają odpady od mieszkańców stolicy.