Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

WARS i SAWA czytają książki - nowa edycja cyklu spotkań autorskich dla uczniów i nauczycieli

  • Powiększ
  • Zwykły
  • Pomniejsz
Bookmark and Share
opublikowany: piątek, 20 lutego, 2015 - 13:43
zaktualizowany: wtorek, 24 lutego, 2015 - 07:54
Zapraszamy do udziału w kolejnej odsłonie cyklu spotkań autorskich dla uczniów i nauczycieli propagujących czytelnictwo w ramach programu „Wars i Sawa czytają książki”.

Spotkania odbędą się Domu Książki MDM mieszczącym się przy ul. Koszykowej 34/50.

Udział w spotkaniach jest bezpłatny. Możliwe jest zgłoszenie zarówno zorganizowanych grup, jak i indywidualnych rezerwacji.

Zainteresowani proszeni są o kontakt mailowy z Panią Janiną Klat, kierownikiem Księgarni Ogólnej DK MDM: janina.klat@abe.pl

 

Harmonogram spotkań:

03 marca godz. 18.30 - Maria Ulatowska „Rodzina z Sosnówki”

 Kolejna opowieść o zagmatwanych losach Towiańskich i ich przyjaciół. Pojawiają się nowi bohaterowie, rodzina się powiększa. Jej członków łączą mocne więzy przyjaźni i miłości, którym nie zawsze towarzyszy prawdziwe pokrewieństwo. Ale czy taka rodzina z wyboru nie jest równie ważna jak ta naturalna, biologiczna? A może nawet ważniejsza, bo to my sami decydujemy, kogo chcemy uznać za swoich najbliższych. Tak myśli Wiesia Wołyńska, szykując swojej przybranej wnuczce Annie Koniecznej nie lada niespodziankę.

 

04 marca godz. 17.00 – Józef Hen "Dziennika ciąg dalszy"

„Dziennika ciąg dalszy" to kontynuacja autobiograficznych zapisków Józefa Hena. Wszyscy, którzy mieli okazję czytać jego książki, rozpoznają w nich mądre, serdeczne, ale i ironiczne spojrzenie pisarza na współczesność. Hen dzieli się z czytelnikami swoją codziennością, rozmowami, spotkaniami, troską o najbliższych. Spisuje wrażenia z lektur i podróży.

W dzienniku nie tyle rejestruje bieżące wydarzenia – polityczne, kulturalne, towarzyskie – co raczej przygląda się im z humorem, z perspektywy własnego doświadczenia. Niezwykłe oczytanie autora i plastyczny styl sprawiają, że przed nami wyjątkowa książka o współczesności, zderzającej się od czasu do czasu, boleśnie, z historią.

 

10 marca godz. 17.00 - Piotr Nowak, Roman Kurkiewicz, Mateusz Werner "Hodowanie troglodytów"

Istnieją co najmniej dwa niejawne cele reformy Uniwersytetu. Pierwszym jest odciągnięcie młodych, zdolnych ludzi od pracy intelektualnej – od czytania książek, pisania, wykładania – na rzecz quasi-biznesowej działalności sprowadzającej się do pozyskiwania pieniędzy dla przedsiębiorstwa zwanego dawniej Uniwersytetem. Cel drugi jest bardziej demoniczny i zgadza się z kierunkiem zmian mających charakter globalny – jest nim konsekwentne osłabianie instynktu wolnościowego, polegające na stwarzaniu dobrych warunków do wymiany wolności akademickiej (wolności tout court) na dobra materialne. To woda na młyn osób cynicznych, które chcą, aby słuchali ich ci, co nie potrafią władać. Prawdą dla nich jest to, co pomaga im w sprawowaniu władzy, fałszem – co staje temu dążeniu na przeszkodzie. Spróbujmy poplątać im szyki, przygotowując listę postulowanych rozwiązań i poleceń, pod którą mogłaby się podpisać większość z nas – ludzi wolnych, członków Akademii.

 

13 marca godz. 17.00 - Paulina Koniuk "Dziedzictwo Agwatronu t.3"

Młoda, utalentowana pisarka i artystka. Choć ma dopiero 20 lat, spełnia swoje marzenia: zajmuje się animacją, napisała również pięć książek - dwie z nich już zostały wydane, reszta czeka na druk. Trzecia część sagi o Agwatronie, właśnie wchodzi na rynek i o niej autorka będzie miała okazję opowiedzieć, podzielić się swoimi marzeniami, jak również zarazić pasją do pisania.

"Dziedzictwo Agwatronu to kolejna książka Pauliny Koniuk o Agwatronie skrzy się przygodami, których akcja rozgrywa się w kręgach Morza Egnero. Eweeze, Cyrajla, Mormod i Artan – początkowo przypadkowo splecione losy głównych bohaterów zaczynają układać się w misternie utkany plan. Przez kogo? Księżniczkę Shejrę, smoka z wyspy czy też kapitana Van Denalo? Kto czyha na życie Cyrajli i jej towarzyszy? Czy bohaterom uda się zrealizować plan Złotego Jaja?

 

19 marca godz. 17.00 - Zbigniew Zborowski "Trzy odbicia w lustrze"

Latem 1939 roku Zosia marzyła o lepszym życiu. O tym, by się na dobre wyrwać z biedy warszawskiego Powiśla, zdobyć wykształcenie i spokojną przyszłość. Prawie się jej udało. Prawie. Ostatecznie jednak wszystko poszło nie tak. I to nie tylko za sprawą wojny, która zastała ją w majątku ziemskim na Wołyniu, do którego wkrótce wtargnęli Sowieci. Przede wszystkim podjęła jedną złą decyzję, która zaważyła na całym jej życiu. Może to skutek klątwy rzuconej na nią jeszcze przed wojną? Zosia przeciwstawia się złu, uzbrojona jedynie w miłość. Do swojej córki, do wypróbowanych przyjaciół i... do tajemniczego mężczyzny o oczach anioła, którego wojna zamieniła w demonicznego mściciela. Czy to wystarczy, by wygrać i rozwiązać zagadkę przeznaczenia? A jeśli tak, to czy można cofnąć fatum? I jaka jest tego cena?

Z tymi pytaniami, w ogniu płonącej Warszawy, w uścisku powojennego terroru, w cieniu rodzinnych tragedii, w gorączce uczuć i labiryntach raczkującego kapitalizmu, zmierzyć się będzie musiała nie tylko Zosia, ale także jej córka, a potem wnuczka. Znalezienie właściwej odpowiedzi zajmie im siedemdziesiąt pięć lat.

 

25 marca godz. 17.00 – Monika i Grzegorz Wasowscy "Starsi Panowie dwaj..."

Jeremi Przybora oraz Jerzy Wasowski stanowili duet doskonały - ich teksty piosenek oraz przygotowana do nich muzyka jest żywa do dzisiaj. Pomimo, że od stworzenia “Kabaretu Starszych Panów” minęło ponad pół wieku, do dzisiaj z rozbawieniem wspominamy skecze z udziałem takich gwiazd jak Wiesław Gołas, Kalina Jędrusik czy Irena Kwiatkowska. Współcześnie wielu artystów odświeża największe przeboje Kabaretu: “Addio pomidory” czy “Tanie dranie”. “Starsi Panowie Dwaj. Kompendium niewiedzy” to wspaniała podróż w czasie, podczas której czytelnik ma okazję przyjrzeć się procesowi powstawania “Kabaretu”, jak również poznać zakulisowe anegdoty. Do książki załączona jest płyta CD z największymi przebojami duetu Starszych Panów.

 

27 marca o godz. 12.30 - odbędzie się spotkanie z Salla Simukka

Salla Simukka (ur. 1981) - obecnie jest najpopularniejszą fińską pisarką powieści dla młodzieży. Jej twórczość znana jest nie tylko w ojczyźnie, ale również poza jej granicami. Autorka, która debiutowała w 2002 r., urodziła się i mieszka w Tempere. Międzynarodową sławę przyniósł jej stworzony w 2013 r. cykl o przygodach Lumikki Andersson, który wydawany jest już w ponad 50 krajach na całym świecie. W Polsce ukaże się trzecia  części cyklu dopiero 11 marca, więc spotkanie odbędzie się tuż po jej wydaniu. Spotkanie kierowane jest głównie do uczniów szkół gimnazjalnych. Za sprawą swoich dwóch powieści (Jaljella, Toisaalla) została m.in. laureatką Nagrody Topeliusa, która przyznawana jest od 1946 r. dla najlepszych twórców literatury dziecięcej. Autorka pojawi się na okładce marcowego numeru Cogito, a w środku ukaże się z nią wywiad.