Formularz wyszukiwania

Miasto Stoleczne Warszawa

Dziesiatki miejsc na poranne spacery

„I Warszawskie Dni Świadomości Autyzmu w Warszawie”

opublikowany: piątek, 11 maja, 2018 - 10:28
zaktualizowany: piątek, 11 maja, 2018 - 10:37
W ramach „I warszawskich dni świadomości autyzmu w Warszawie” w szkole dla dzieci i młodzieży z autyzmem przy ul. Tarchomińskiej 4 (tymczasowy adres: ul. Skaryszewska 8) odbyło się kilka ważnych wydarzeń

4 kwietnia 2018 roku już od 7.00 do naszej szkoły przyjechała telewizja z programu TVP3. Dziennikarz pan Karniewski Tomasz prowadził na żywo wywiad z panią dyrektor Ewą Warszewską. Były to trzy wejścia antenowe 7.15, 8.00 i 14.00. Pani dyrektor informowała widzów TVP3 co to jest autyzm, jak osoby z autyzmem się zachowują, jak zaobserwować podejrzenia autyzmu i jak pracować z uczniem z diagnozą autyzmu w szkole. Pani dyrektor wspomniała też o nowym publicznym przedszkolu dla dzieci z autyzmem.


W tym samym dniu w Warsztacie Warszawskim przy pl. Konstytucji 4 w godz. 14:00-17:00 nauczyciele zatrudnieni w naszej szkole udzielali konsultacji mieszkańcom m. st. Warszawy. W wydarzeniu wzięli udział: psycholog, logopeda, pedagog specjalny i terapeuta SI. Osoby te na co dzień mają możliwość konsultowania rodziców i nauczycieli dzieci z wyzwaniami rozwoju w ramach pracy Specjalistycznych Punktów Konsultacyjnych, które działają na terenie m. st. Warszawy z ramienia Biura Edukacji i WCIES. W środowe popołudnie nauczyciele dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem z zakresu pracy i terapii z osobami z autyzmem. Na konsultacje przyszło kilkoro rodziców dzieci, które mają diagnozę autyzmu.

Byli też i tacy, których niepokoi zachowanie dzieci, ale nie wiedzą, gdzie i jakich form pomocy mogą szukać. Przyszedł nauczyciel, który chciał pogłębić swoją wiedzę z zakresu metod pracy z dziećmi z autyzmem. Swoim wnukom towarzyszył dziadek. Było momentami bardzo gwarno, gdyż konsultacje te odbywały się w obecności dzieci z wyzwaniami rozwoju.


W dniu 6 kwietnia 2018 r. w Szkole Podstawowej Specjalnej nr 6 obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Wszyscy uczniowie, grono pedagogiczne i pracownicy szkoły ubrani byli na niebiesko. Wejście przed szkołą udekorowane było z niebieskich balonów w kształcie litery A. Na korytarzu szkolnym wywieszona została wystawa prac plastycznych wykonana przez uczniów klasy III G.A., a najmłodsze klasy przyozdobiły okna odciskami rąk w kolorze niebieskim. Zawisł ogromny baner na ogrodzeniu przed szkołą informujący o przyłączeniu się naszej placówki w światowe obchody świadomości o Autyzmie.

Na świetlicy szkolnej odbyła się prezentacja poświęcona Autyzmowi i przedstawiliśmy sylwetki naszych uczniów. Po prezentacji cała szkoła wybrała się na happening z balonami i ulotkami. Przeszliśmy ulicami: Skaryszewską, Lubelską przez Dworzec Wschodni i osiedle Kijowska na Tarchomińską 4 i tą samą drogą wróciliśmy do szkoły ul. Skaryszewską. W trakcie przemarszu rozdawaliśmy przechodniom ulotki informujące czym jest autyzm oraz niebieskie balony.


Bardzo się cieszymy, że jesteśmy potrzebni w swojej pracy, nasi uczniowie są akceptowani w społeczeństwie i już niewielu warszawiaków dziwi się gdy spacerujemy po Warszawie, gdy nasi uczniowie zachowują się inaczej niż ich rówieśnicy.

Ewa Warszewska
Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6

Tagi: 

Źródło informacji: